Tlustou čáru za zvláštním obdobím, kdy v čele města stál kontroverzní starosta Ota Reiter (ČSSD), může udělat Kamenický Šenov. Město už v tuto chvíli nemá žádné dluhy vůči státu, ačkoli v jednu chvíli hrozilo, že bude muset do státní kasy poslat až šestasedmdesát milionů korun. Za problémy vězela pochybení při využití dotací, které nadělala místní radnice právě v době, kdy ji vedl Reiter.

L„To, že už nemáme dluhy vůči státu, je pro nás důležitý moment. Když dnes žádáte o jakékoliv dotace, jedna z věcí, kterou téměř vždy musíte doložit, je bezdlužnost vůči státu. A na tom jsme v minulosti několikrát ztroskotali," říká František Kučera, starosta Kamenického Šenova. „Hodně nám to uvolní ruce."

Do problémů město dostaly dotace na stavbu domů s pečovatelskou službou a na vybudování kanalizace v Dolním Šenově. Za chyby v dotaci na DPS vyměřil finanční úřad Kamenickému Šenovu v roce 2010 částku 40 milionů korun: dvacet milionů měl Šenov vrátit z dotace, dalších dvacet milionů korun bylo penále. Kontroloři odhalili, že Šenov chtěl proplatit i práce, na které se dotace nevztahovala a vyúčtování poslal se zpožděním půl roku.

Pokuta padla za prodej kanalizace

Radnice se proti rozhodnutí finančního úřadu hned třikrát odvolávala. „Pořád jsme si stáli za tím, že ta pochybení nebyla taková, jaká nám úřad vyčetl," říká starosta Kučera. Finanční úřad postupně ze svých nároků na velikost penále, které musí Šenov zaplatit, slevoval. Městu se nakonec podařilo vyjednat, že mu pokuta za pochybení bude úplně odpuštěna.

Dalších 36 milionů korun měl Kamenický Šenov zaplatit za pochybení při využití dotace na stavbu kanalizace v Dolním Šenově. Město se provinilo tím, že část kanalizace, která se vybudovala s podporou státních peněz v letech 2002 až 2006, začalo odprodávat Severočeské vodárenské společnosti už dva roky po výstavbě a nikoliv až za pět let, jak stanovovaly dotační podmínky.

„Pokuta třicet šest milionů by pro nás byla likvidační," přiznává Kučera. Stát nakonec za odprodej části kanalizace vyměřil Šenovu po jeho třetím odvolání pokutu „jen" přes šest set tisíc korun. Částku už kamenickošenovská radnice zaplatila. A teď už má k dispozici i potvrzení o bezdlužnosti.

Už brzy to může hrát roli. Šenov totiž zvažuje, že se přihlásí do další výzvy projektu Zelená úsporám, určené pro zateplování obecních budov. „Rádi bychom s pomocí státní dotace zateplili budovu mateřské školy Mistrovická a současně bychom tu chtěli udělat výměnu kotle na tuhá paliva za plynový kotel," představil plány radnice starosta. Pro získání dotace bude město potvrzení o bezdlužnosti určitě potřebovat.