Rozvíjet a podporovat cestovní ruch ve městě a okolí, to je jeden z cílů vedení Kamenického Šenova. K němu městu pomůže také téměř stotisícová finanční dotace z Libereckého kraje, kterou šenovským nedávno schválili krajší zastupitelé.
„Peníze použijeme na vybudování informačního systému ve městě, tedy na informační tabule, navigace turistů a kvalitnější orientace obyvatel,“ říká tajemnice šenovské radnice Marie Horčičková. Podle ní není turistický ruch ve městě a okolí dostatečně rozvinutý. „Předpokládáme, že větší příliv turistů povede následně k rozvoji drobného podnikání a snížení nezaměstnanosti,“ dodává tajemnice.
Kamenický Šenov byl v rámci západního Českolipska zařazen do hospodářsky slabých oblastí Libereckého kraje. Pro podporu těchto oblastí vytvořil kraj speciální grantový program, ze kterého letos poskytl finance na třináct projektů. Původní rozpočet na informační systém v K. Šenově činil sto tisíc, 75 procent měla uhradit dotace.
„Po schválení zastupitelstvem kraje nám příspěvek byl pokrácen na 92 200 korun. Kraj tedy uhradí přibližně 65 tisíc, zbylou část zafinancuje město z vlastních zdrojů,“ podotýká Marie Horčičková.
U turistů vedou Varhany
Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v oblasti Kamenického Šenova patří jednoznačně Panská skála, čedičový útvar na Práchni. Národní přírodní památka láká každoročně tisíce turistů nejen z Čech, ale i zahraničí. „Nejvzdálenější návštěvníci byli letos z Anglie a ze Španělska. Zajímavostí pro cizince je hlavně Panská skála, ale také Sklářské muzeum a krásná okolní krajina s dalekými výhledy přímo z parkoviště,“ doplnil pracovník informačního centra pod Panskou skálou Davy Delafonteyne.