Tato informace zazněla z úst renomovaného rakouského skláře Petera Ratha.
Podle ohlasů z internetových diskusí část veřejnosti tuto zprávu vítá. „Jsou hodnoty, které se žádnými penězi nedají zaplatit. Šenovská škola k nim patří. Proto je dobře, že existují ti, kteří ji chtějí zachránit, třeba zmíněný pan Peter Rath,“ píše jeden z přispěvatelů.
Další však poukazují na to, že každý podnikatelský krok musí mít své opodstatnění a především svůj záměr. „Privatizace je také řešení. Pan Rath již zkusil v Čechách podnikat a pokud to zkusí se šenovskou školou a zvláště s panem Janákem, tak rychle přijde o veškerý rodinný majetek a další povaleči se budou mít dobře.“
Na informaci o možné privatizaci školy reagoval i náměstek hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Radek Cikl. Předeslal, že privatizaci šenovské školy se kraj nebrání.
„Domnívám se však, že aktéry avizované převzetí školy mezinárodní sklářskou aliancí je pouze populistické a nereálné řešení,“ uvedl Radek Cikl.
Pokládá i otázky týkající se statutu, managementu, ekonomických možností a zkušeností aliance. „Leccos nasvědčuje tomu, že se s největší pravděpodobností jedná o partu přátel a kolegů ředitele školy Františka Janáka, kteří tímto způsobem chtějí zmást veřejnost a pokusit se za každou cenu získat čas. Tomu napovídá i to, že zástupci aliance chtějí s krajem jednat až v únoru, tedy až po plánovaném hlasování krajského zastupitelstva o sloučení sklářských škol,“ pokračuje Radek Cikl.
Dodává, že mezinárodní sklářská aliance Liberecký kraj jako zřizovatele školy nikdy nekontaktovala, a může být proto jen těžko důvěryhodným partnerem.
„A i kdyby do hry případně vstoupil jiný soukromý zahraniční subjekt, kraj by na neznámý subjekt pravděpodobně jen těžko převedl majetek a technické vybavení školy, mnohdy historické hodnoty, které je jeho vlastnictvím. Sloučením škol však historicky cenný majetek zůstane dál v Libereckém kraji,“ zdůraznil Radek Cikl.
Osobnost Petera Ratha je ve sklářském průmyslu velmi známá a oceňovaná. Pochází se slavné vídeňské sklářské dynastie Lobmeyrů. Jeho šenovská firma se specializovala na malosériové zakázky nejvyšší kvality. Peter Rath mimo jiné i svým pochodem s trakařem z Kamenického Šenova do Vídně podporoval a podporuje tradici českého skla.
„Myslím si, že si lidé neuvědomují důležitost sklářské tradice. Proto je potřeba jim ji připomenout. Ekonomika je nadřazená kultuře, a to by se mělo změnit,“ dal se slyšet před cestou do Vídně Peter Rath. Nyní svým konáním potvrzuje, že svá slova mínil vážně.
Radek Cikl bude v on-line rozhovoru odpovídat na dotazy čtenářů. Rozhovor začne v pondělí 14. prosince v 15 hodin.
Peter Rath se při odchodu do důchodu vydal pěšky z Kamenického Šenova do Vídně. Šel s trakařem naloženým sklářskými výrobky.
V Kamenickém Šenově působil před první světovou válkou jeho dědeček Štefan Rath.
Po druhé světové válce postihl celou rodinu odsun. V roce 1993 se do Šenova vrátil vnuk Štefana Ratha Peter. Chtěl obnovit zašlou slávu českého skla a zejména výrobků svého dědečka, který vyráběl exkluzivní výrobky a vyvážel je do celého světa.
Peteru Rathovi se dokonce podařilo zachránit sklárnu Jílek 1905, která byla v konkurzu.
Působil v Kamenickém Šenově patnáct let.