Kromě prázdninových jízd Lužického motoráčku ožije již na konci března lokálka mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem. Ústecký kraj si na ni totiž objednal po několika letech pravidelnou víkendovou dopravu.

„Ústecký kraj pochopil význam regionální železniční dopravy. Poptávka po ní je vysoká," říká ředitel Klubu železničních cestovatelů (KŽC) Bohumil Augusta s tím, že Šenovská lokálka bude jezdit od 26. března do 30. října, a to během sobot a nedělí. Motoráček bude cestující vozit také během státních svátků.

Podle KŽC je letošní turistická sezona pro Šenovskou lokálku milníkem. Pravidelná drážní doprava se sem totiž vrací poprvé od roku 1978.
„Dopravu dosud u KŽC, která se o lokální tratě stará po celé zemi, objednávala pouze města Česká Kamenice a Kamenický Šenov. Nyní se situace změnila a po trati 901 bude nově jezdit turistická linka T1," píše KŽC na svých webových stránkách.

Jiný tarif, 
více vlaků

Kromě pravidelné víkendové dopravy to pro cestující znamená také to, že bude v lokálce platit pouze tarif DUK, jízdenky budou pouze elektronické a budou prodávány ve vlaku z POPky. Platit budou všechny varianty jízdenek, které připouští tarif DUK.

Díky financování ze strany ústeckého hejtmanství navíc dojde k posílení provozu o další pár osobních vlaků. Celkově vyjedou čtyři páry vlaků dle jízdního řádu, který také najdete na webu Klubu železničních cestovatelů.

„Věříme, že dohodou o začlenění provozu na regionální dráze č. 901 dojde k dalšímu posílení turistického ruchu 
v regionu a vlaky budou ještě více využívány, než tomu bylo v minulosti," píše KŽC.

Šenovská lokálka se navíc letos chystá na velké oslavy, 
a to na 130. výročí provozu. Akce se bude konat 18. června a podle ředitele KŽC se je rozhodně na co těšit. Na oslavy dorazí tisíce lidí, k vidění budou historické vlaky. Křest tu bude mít také knížka o Šenovské lokálce.

Další tratě 
v provozu

Jezdit ale budou v letošní sezoně i další lokální tratě na severu Čech. Z Kamenického Šenova bude během prázdnin vyjíždět Lužický motoráček, který turisty doveze až do Liberce, na vlečku Babylon a Dopravního podniku města Liberce, kde je možnost přestupu na historickou tramvaj. Letos vyjede na svou trasu již osmým rokem.

Vlak jezdí každý prázdninový pátek od 1. července do 26. srpna. Na své cestě Lužickými horami z Šenova přes Českou Kamenici, Benešov nad Ploučnicí, Českou Lípu a Jablonné v Podještědí do Liberce urazí téměř 98 kilometrů. V Novině projede po největší zajímavosti na trati mohutném kamenném viaduktu dlouhém 200 metrů a vysokém až 30 metrů.

Na výlet k sousedům

Na konci března se turistické vlaky vrátí na železniční tratě také v Ústeckém kraji. Vždy o víkendech a svátcích až do konce října budou jezdit na Švestkové a Doupovské dráze. Nově se rozjede i zubrnická lokálka. Krajský úřad podpořil také provoz lodní dopravy mezi Ústím nad Labem a Litoměřicemi.

Do skanzenu v Zubrnicích se mohou lidé vydat lokálkou 25. března. Vlakový spoj mezi nádražím v ústecké čtvrti Střekov a Zubrnicemi chyběl, lokálka vyjela jen výjimečně.

„Díky tomu se cestujícím otevřou netušené pohledy na trať, ze kterých budou mít radost zejména fotografové. Probíhá také rozvoz pražců a příprava na velkou březnovou výměnu pražců, která se musí stihnout do zahájení pravidelného provozu na konci měsíce," uvádí se na stránkách Zubrnické museální železnice.

O víkendech a svátcích budou jezdit vlaky také na Švestkové dráze, která vede z Mostu do Lovosic, a Doupovské dráze mezi Kadaní a Žatcem. Zachována bude díky penězům kraje linka Libochovice – Mšené Lázně – Roudnice nad Labem.

„Krajský úřad Ústeckého kraje zaplatí za provoz těchto tratí 4,414 milionu korun," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Na zmíněných tratích kraj
v minulosti přestal objednávat linkovou dopravu. Přilehlé obce pak začaly ze svého a s krajským příspěvkem financovat provoz o letních prázdninách.

Výsledkem bylo oživení turistického ruchu, některé vlaky jezdí zcela vytíženy. Nyní budou moci cestující v historických vlacích uplatnit integrované jízdenky, které platí na všechny krajem objednávané linkové autobusy.

Základní informace - Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí již 6. rokem po muzejní „sklářské lokálce"
 z České Kamenice do Kamenického Šenova.
- Historický motoráček přezdívaný „hurvínek" vás odveze z České Kamenice po muzejní trati pod úbočím Zámeckého vrchu do sklářského města Kamenický Šenov, kde můžete navštívit sklářské muzeum či se vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna, nebo na kole po cyklostezce Varhany, která vede po tělese zrušené trati od bývalého nádraží Kamenický Šenov horní nádraží až do České Lípy.