Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, které letos slaví 111 let existence, rozšířilo svou expozici o unikátní křišťálový objekt Expo2 výtvarníka Reného Roubíčka.
Nejnovější dílo, prostorový křišťálový objekt ikony českého designu a skla, kterým Roubíček jistě je, muzeu darovala kamenickošenovská společnost Preciosa-Lustry v pátek, den prvního výročí jeho existence.
Dílo, na kterém spolu s týmem sklářů a dalších odborníků pracoval půl roku, představil Roubíček loni 12. června v Kamenickém Šenově. „No, nevypadá to špatně," komentoval tehdy své dílo sám Roubíček. „Sklo je neuvěřitelný materiál a šlo o to dát mu ´ksicht´." V objektu propojil to nejlepší ze svých legendárních instalací, které vytvořil pro slavnou světovou výstavu Expo 1958 v Bruselu a Expo 1967 v Montrealu.
Volný prostor
Roubíček patří k otcům moderního sklářského umění. Jeho vizionářský styl okouzlil tři generace tvůrců a milovníků skla z celého světa. Roubíček významně přispěl k tomu, že se sklo začalo používat jako materiál ve volné sochařské tvorbě. Se sklem spojil i novou dimenzi volný prostor.
Jedna jeho plastika byla původně určená pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně, vystavená ale bude na Expu 2020 v Dubaji. Druhou věnovala firma Preciosa-Lustry jabloneckému muzeu. „Jsou to dvě originální díla, která jsou téměř identická. Když to zjednoduším, liší se výškou, protože náš strop nedosahuje takové výšky, jako bude na Expu," hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci Petr Nový.
Prostorový křišťálový objekt nazvaný Expo2 je poslední předmět, který návštěvník muzea uvidí, když bude opouštět expozici skla. „Plastika nám příběhově do koncepce expozice fantasticky zapadá," uvedl Nový.
O autoroviRené Roubíček je sochař, výtvarník a sklář, který se narodil 22. ledna 1922 v Praze. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou školu v Praze, ateliér prof. Josefa Kaplického. Jeho tvůrčí a pracovní kariéra je spjata úzce s Libereckým krajem. Po válce učil v Odborné škole sklářské v Kamenickém Šenově, následně působil mimo jiné jako výtvarník vývojového střediska při Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Od roku 1969 je výtvarníkem ve svobodném povolání.