„Vyzvali jsme školu, aby pro soutěž Oblečte Prahu, kterou organizuje magistrát, navrhli a vyrobili ceny. Ta probíhá v rámci našeho projektu Řemeslo žije a jejím cílem je podpořit učňovské obory,“ předeslala Marie Kousalíková.

Ta kvůli tomu zavítala do Kamenického Šenova, aby se podívala, jak pokračuje realizace a dokončování cen pro zmíněnou soutěž. Jak náměstkyně doplnila, ocenění se budou předávat již příští týden, 16. března, a v ten samý den proběhne v saloncích primátora prezentace šenovské sklářské školy

„V našem projektu na podporu učňovského školství je dostatek prostoru, aby se do něj mohla začlenit i šenovská škola. Jednou z cest, jak můžeme pomoci je její zviditelnění v rámci Prahy. To je možné například formou propagačních materiálů, upozorněním v médiích na termíny přijímacích zkoušek, ale třeba i nabídkou exkurzí pro žáky našich základních uměleckých škol,“ řekla Marie Kousalíková.

Priorita jsou žáci

Všechny uvedené aktivity mají vyvolat zájem pražských dětí o studium na šenovské průmyslovce. Podle jejího ředitele Františka Janáka se jen na základě odvysílané televizní reportáže, o rozhodnutí magistrátu podpořit školu, přihlásili dva zájemci z hlavního města.
Jak již ve svém prohlášení předeslal Pavel Bém, magistrát přispěje pražským studentům na dopravu a ubytování.

„Primátor založil nadaci Cesta ke vzdělání, jejímž prostřednictvím se financují zahraniční studijní pobyty. Pokud bude správní rada nadace souhlasit, je možné tímto způsobem podporovat právě i budoucí pražské studenty v Kamenickém Šenově,“ nastínila Marie Kousalíková.

VŠE O PLÁNOVANÉM SLOUČENÍ SKLÁŘSKÝCH ŠKOL NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Finanční injekcí by pro školu mohl být výtěžek z plánované aukce sklářských výrobků studentů a absolventů, která by měla proběhnout opět za podpory pražského magistrátu v červnu. Ta by měla být spojena s oslavami stého výročí založení brusičského oddělení. Rovněž se počítá s nákupem sklářských výrobků ze školních dílen pro reprezentační účely magistrátu.

Hlásí se sponzoři

„Je důležité pokračovat ve společných akcích, protože jen noví studenti jsou z dlouhodobého hlediska pro zachování školy nejdůležitějším faktorem,“ shrnul František Janák. Na podporu sklářské školy zorganizovali o víkendu českolipští hudebníci benefiční koncert. Výtěžek z něj přesáhl dvacet osm tisíc korun a našel se i dárce, jenž jednorázově škole věnoval deset tisíc korun.

„Oslovují nás například i soukromí podnikatelé, kteří by rádi přispěli na studium žáků. Zvažujeme, že bychom tyto finanční dary využili jako stipendijní příspěvky ve prospěch studentů,“ dodal František Janák.

Nejstarší sklářská škola se potýká s nedostatkem studentů a původně měla administrativně skončit už letos na apríla. Zástupci Libereckého kraje v lednu řekli, že škole dají šanci, pokud do 30. září získá peníze. Pokud se tak nestane, od ledna 2011 by studenti přešli do sklářské školy v Novém Boru.