„Základy našemu muzeu položil místní Muzejní spolek, který oficiálně vznikl v březnu před sto lety,“ vysvětluje ředitelka šenovské muzea Helena Branuová. Výstava 100 let Sklářského muzea Kamenický Šenov, která začala vernisáží v pátek 31. března, připomene počátky i proměny muzea v průběhu století a především osobnosti vynikajících řemeslníků, díky nimž se tento region stal místem proslulým zušlechťováním skla a město samotné centrem rytiny. Záštitu nad výstavou převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

K dalším akcím, které budou k jubileu následovat, patří především Lustrfest v sobotu 27. května, věnovaný době vzniku muzea, tedy 20. letům 20. století.

Velikonoční dílna.
OBRAZEM: Do Stráže dorazily svátky jara, děti tvořily velikonoční výzdobu

Unikátní open air festival skla a skleněných svítidel se uskuteční už potřetí. Návštěvníci se tak ocitnou alespoň na jeden den v době, kdy se prosperujícímu Kamenickému Šenovu přezdívalo Malá Paříž!

„Rádi bychom navázali na loňský úspěch, kdy se počet obyvatel města během akce zdvojnásobil, a tak se lidé opět mohou těšit na největší lákadla minulého ročníku, jako byla mobilní sklářská pícka, ukázky sklářských technik, skleněný blešák či jarmark s hudbou,“ říká starosta Kamenického Šenova Martin Bártl.