„V rámci tohoto projektu se nám ve spolupráci se samotnými Šenováky podařilo shromáždit na osmdesát kusů použitelných brýlí,“ informovala ředitelka Domu s pečovatelskou službou v Kamenickém Šenově Ivana Jechová.

Právě její klienti byli první, kdo s nápadem na sbírku přišel a následně oslovili i ostatní obyvatele města. „Díky nim jsme mohli brýle v takovém počtu ve středu odeslat. Oceňuji, že i v dnešní době se mezi námi najdou lidé, kteří nemyslí jen na sebe a jsou si vědomi, že jinde ve světě je pořízení vhodných dioptrických brýlí nadstandardní záležitostí,“ míní Ivana Jechová.

Šenováci se svým počinem postavili do jedné řady s herci Tomášem Krejčířem a Jiřím Mádlem či zpěvákem Petrem Kotvaldem, kteří projekt rovněž podpořili. Úkolem sbírky je shromáždit co nejvíce funkčních dioptrických brýlí, které už jejich majitelé nenosí či nepoužívají a poslat je lidem v nemocnici v Itibo v Keni. Tu zřizuje humanitární organizace Adra.

Pokud počet brýlí převýší poptávku z Itiba, poputují další brýle do organizace Vision Aid Overseas, která má za tímto účelem rovněž vybudovanou síť distribučních míst. Organizátorem sbírky Dejme brýle Africe je v rámci republiky Oční klinika Lexum, která celou akci zahájila a ve svých pobočkách brýle od dárců shromažďuje.