První obchodní centrum plánují postavit v Kamenickém Šenově. Zastupitelé města schválili uzavřít kupní smlouvu o prodeji pozemků na výstavbu marketu pražské developerské firmě Assent Consulting Partners a.s.

Obchodní centrum by mělo vyrůst na ploše deset tisíc metrů čtverečních v horní části Kamenického Šenova, konkrétně na louce mezi místní základní školou a Práchní. „Jedná se o místo s nádherným výhledem na masiv Národního parku České Švýcarsko. Bohužel, argument, že takovou výjimečnou lokalitu zhyzdit obchodním stavebním skvostem je hřích vůči krajině, nadpoloviční většina zastupitelů neakceptovala,“ říká k umístění budoucího obchodního střediska zastupitel Tomáš Prokop.

Naopak radost, že zastupitelstvo návrh na výstavbu obchodního centra schválilo, nezastírá starosta Ota Raiter. „Postavením marketu se podstatně zlepší zásobování potravinami, vždyť naprostá většina našich obyvatel musí dojíždět za nákupy do sousedního Nového Boru,“ pochvaluje si Ota Raiter.

V centru města je otevřeno několik soukromých obchodů s potravinami, na jejichž případný zánik v souvislosti s otevřením nového obchodního střediska upozorňovali odpůrci výstavby marketu. „Ani tento argument nebyl vyslyšen. Pokud naši soukromníci zkrachují, lze očekávat další vylidnění centra, které ani nyní nekypí životem,“ oponuje Tomáš Prokop.

V současné době zatím není jasné, která značka obchodního řetězce v Kamenickém Šenově otevře svoji pobočku. „Na konkrétní otázku, co by zde mohlo stát, pan starosta odpověděl, že pozemek bude prodán developerské firmě a další bude na ní,“ posteskl si Tomáš Prokop.

„Ti, kteří pro plánovanou stavbu zvedli ruku, v podstatě schválili dokonalého zajíce v pytli,“ sděluje zastupitel Tomáš Prokop. Na dotaz Deníku starosta Ota Raiter odpověděl, že on osobně by uvítal diskontní prodejnu Penny market nebo Plus. „Nejdůležitější ale pro naše město je, aby součástí marketu bylo oddělení s čerstvým výsekovým masem. Důvodem, proč máme takovou podmínku, je absence řeznictví ve městě,“ zdůrazňuje.

O tom, kdy si budou moci kamenickošenovští obyvatelé nakoupit v novém marketu, je nyní předčasné spekulovat. V letošním roce by měl být pozemek prodán, je třeba projednat změnu územního plánu a následně musí proběhnout stavební řízení.

Teprve poté budou moci být zahájeny vlastní stavební práce. „Obchodní řetězce zpravidla zahajují svůj provoz v období zvýšených nákupů. Letošní Vánoce nejspíš nestihneme, tak snad na Velikonoce příštího roku,“ říká optimisticky starosta Raiter a podotýká, že skutečný termín záleží na rozhodnutí budoucího provozovatele marketu.

Lokalita, kde má vyrůst obchodní centrum, měla být původně rozdělena na sedm desítek parcel určených na výstavbu rodinných domů. Posléze se však objevil návrh na postavení obchodního střediska s parkovištěm a tento záměr odsouhlasila nadpoloviční většina zastupitelů města Kamenického Šenova.