Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šenovští studenti brání svou školu

Kamenický Šenov /FOTOGALERIE/ – Nechceme do Boru! Neberte nám naši sklandu! Hlasitě skandovalo během protestního pochodu na sedmdesát studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově v pondělí po osmé hodině ráno.

8.12.2009 36
SDÍLEJ:

Protestním pochodem dali studenti najevo, že nesouhlasí se záměrem sloučení šenovské a borské sklářské školy.Foto: Deník/Petr Šimr

Bouřili se tak proti záměru sloučit jejich školu se sklářskou školou v Novém Boru, tak jak navrhuje její zřizovatel Liberecký kraj.
S transparenty v rukou a rakví, která symbolizovala zánik nejstarší sklářské školy na světě, si nejprve přišli pro podporu na šenovskou radnici.

Poté zamířili centrem města na Panskou skálu. Dva ze studentů neváhali a vylezli na Varhany, čímž symbolicky propojili dva nejznámější atributy Kamenického Šenova. „Do Nového Boru nepřestoupím. Hlásil jsem se do Šenova kvůli jménu a prestiži, kterou škola má ve světě,“ argumentoval jeden ze studentů, který je v maturitním ročníku.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE Z DEMONSTRACE

„Jak si to představují, že měsíc před maturitou přejdeme jinam. To máme maturovat s učiteli, které neznáme, a za téhle situace? Kde vůbec berou jistotu, že přestoupíme do Boru, jsou přece i jiné školy,“ přidala se jeho spolužačka. Cesta studentů pokračovala přesunem do Nového Boru před sklářskou školu, kde skandováním vyvolávali její ředitelku Ilonu Jindrovou. Marně.

„Je vidět, že si paní ředitelka váží svých budoucích studentů, kteří jí pomohou doplnit počet chybějících žáků,“ nechala se slyšet jedna z protestujících. Studenti tak pouze položili rakev, do níž vložili otázky pro ředitelku Jindrovou, před hlavní dveře borské školy a odešli na krátkou pouť po Novém Boru.

„Jsme sklářská oblast a škola v Šenově má světové jméno. Vzešli z ní známí skláři a umělci. Nesouhlasím s jejím zrušením. Studentům přeji, aby svůj boj vyhráli,“ řekla okolo procházející Věra Fišerová.

Ředitelka nepřišla. Měla inspekci

„O demonstraci jsem nevěděla a právě v době, kdy studenti přišli před školu, jsme zahajovali hospitační proces České školní inspekce. Na gymnázium přijelo šest inspektorů, jednali jsme,“ vysvětlila ředitelka novoborské sklářské školy Ilona Jindrová, proč nepřišla osobně mezi studenty.

„Nemám mandát vyjadřovat se ke sloučení škol, to je věc zřizovatele, tedy krajského úřadu. Kraj se nás pouze dotázal, zda bychom kapacitně a organizačně zvládli sloučení. Řekla jsem, že ano a za tím si stojím,“ dodala.

„Myslím, že celá situace je natolik závažná, že si mohla najít pár minut čas a s našimi studenty si promluvit,“ stál za svými žáky František Janák, ředitel SUPŠS v Kamenickém Šenově.

Liberecký kraj chce školy sloučit do Nového Boru kvůli nedostatku žáků. Argumentuje rovněž vysokými provozními náklady, které si speciálně zaměřená výuka vyžaduje, či špatným technickým stavem šenovské průmyslovky, jejíž rekonstrukce by si vyžádala miliony.
„Měli by si uvědomit, že nejde jen o peníze, ale hlavně o prestiž a jméno školy známé po celém světě. Myslím, že už je ale rozhodnuto,“ komentoval Petr Los, jehož dcera studuje v Kamenickém Šenově.

ČTĚTE TAKÉ: Na provoz šenovské školy nemá kraj peníze

Možný zánik nejstarší sklářské školy na světě, o níž rozhodnou definitivně krajští zastupitelé v lednu, vyvolal velkou vlnu protestů.
Prostřednictvím internetu se šíří petice na její záchranu. Tu již podepsala řada známých uměleckých osobností z celého světa. Někteří z nich přijedou ve čtvrtek do Kamenického Šenova, aby na svolané tiskové konferenci školu osobně podpořili. Mezi pozvanými je i druhá strana - náměstek pro resort školství Radek Cikl.

Podle studentské rady ale jejich protesty pondělkem nekončí. Jsou připraveni pokračovat a jet vyjádřit svůj nesouhlas pod okna krajského úřadu v Liberci. „Chceme, aby v Liberci věděli, že nám není jedno, co se školou bude,“ dodal absolvent šenovské školy Václav Frömmel.

Otázky studentů pro Ilonu Jindrovou

•Proč sloučení nejstarší školy ve světě s Vaší školou a ne naopak?
•Nestydíte se rušit naši školu poté, co se náš ředitel František Janák zastal loni Vaší školy, aby nebyla zrušena?
•Co chcete dělat s letošními maturanty? Kde budou jejich maturity probíhat, za jakých podmínek a s jakými učiteli?
•Kam chcete přesunout obor design, když Vaše škola na něj není vybavena? Pokud říkáte že je, tak jak?
•Napadlo Vás někdy, že díky naší škole máte každoročně mnoho studentů na Vaší vyšší odborné škole (VOŠ)?
•Uvědomili jste si někdy, kde Vaši nynější studenti na VOŠ studovali předtím a kde se vše naučili?
•Co myslíte, že se po tzv. sloučení stane s našimi kantory a vedením?
•Co nám jako studentům můžete nabídnout lepšího, než je na škole SUPŠS Kamenický Šenov?
•Proč myslíte, že je úroveň Vaší školy vyšší než u nás?
•Co byste dělali, kdyby se tzv. sloučení schválilo a nakonec k Vám nepřestoupil ani jeden student?
•Kolik přihlášek na letošní otevírající se ročník máte?
•Proč myslíte, že naše škola loni nový ročník otevřela a Vaše škola nikoliv?

Autor: Radmila Pokorná

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 36
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení