Formou zápůjčky, ale v podstatě jako stálá expozice, by se měly do Nového Boru vrátit stovky unikátních děl, které vytvořili sklářští výtvarníci z celého světa během slavných mezinárodních sympozií IGS, pořádaných ještě pod záštitou Crystalexu před jeho krachem v roce 2009.

Unikáty byly celá dlouhá léta vystaveny i uskladněny na zámku Lemberk. Jenže po pádu Crystalexu se staly součástí konkurzní podstaty a insolvenční správkyně tehdy celou sbírku v zájmu věřitelů prodala Nadaci Josefa Viewegha (jejímž zakladatelem byl otec známého spisovatele Michala Viewegha a jejímž hlavním cílem byla rekonstrukce slavné sklářské huti František v Sázavě).

Návrat děl vyjednal Petr Novotný

Více než patnáct set děl, jejichž umělecká hodnota byla odborníky vyčíslena na více než dvacet milionů korun, tak opustila Českolipsko. A zdálo se, že definitivně. Teď je všechno jinak. Možná až dvě stě nebo tři sta kusů z této sbírky by se mohlo ještě letos objevit jako stálá expozice v Ajeto Art Glass Museu v Novém Boru.

Za návratem části sbírky stojí novoborský zastupitel, sklář, designér a majitel Ajeto Art Glass Musea Petr Novotný.

Se správní radou Nadace Josefa Viewegha se mu podařilo domluvit, že část sbírky bude dlouhodobě zapůjčena do Nového Boru.

„Nadace chce část té sbírky, tak dvě stě až tři sta kusů vystavit přímo v muzeu, které vzniklo u opravené huti František v Sázavě. Jenže zbývající díla by musela být uložená někde v krabicích. Takže jsme s nimi jednali, aby nám část z toho, co by zůstalo někde ve skladu, zapůjčili. A vypadá to dobře, že se dohodneme," popsal pro Deník Novotný.

close Formou zápůjčky, ale v podstatě jako stálá expozice, by se měly do Nového Boru vrátit stovky unikátních děl, které vytvořili sklářští výtvarníci z celého světa během slavných mezinárodních sympozií IGS. zoom_in

Přiznal také , že je to pro něj citlivé téma. „Když se to prodávalo, tak mi hodně lidí říkalo: ,Dělej přeci něco. Kup to. Musíš s tím něco udělat.´ Tehdy mi to uteklo, tak mám radost, že se část sbírek IGS vrátí do Nového Boru alespoň formou zápůjčky."

Přesun části sbírek IGS souvisí s dostavbou Ajeto Art Glass Musea, která v Novém Boru v těchto dnech začala. Museum sídlí v rozsáhlém komplexu, který vznikl na hlavní třídě v Novém Boru podle projektu Bořka Šípka a jehož součástí je také sklářské studio se čtyřmi tavícími pecemi, restaurant, prodejní galerie i zázemí pro stáže studentů, kteří sem přijíždějí nejčastěji v rámci programu Erasmus.

Přestavbu muzejní části komplexu navrhl architekt Leoš Bogar z České Lípy. Dokončená by měla být ještě letos a právě v nové rozšířené části muzea má najít zázemí část sbírky z IGS.

Pohnuté osudy sbírky z IGS• obsahuje 1515 kusů, vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006
• obsahuje díla od zhruba5 00 autorů z celého světa, jejich povinností bylo 1 dílo vytvořené na sympoziu věnovat do sbírky, odborníci odhadli její hodnotu na více než 20 milionů korun, ve sbírce jsou např. díla Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, René Roubíčka či Ivo Rozsypala
• majitelem sbírky byl Crystalex, ten ale skončil v roce 2009 v insolvenci a správkyně sbírku v roce 2011 prodala Nadaci Josefa Viewegha
• sbírka byla umístěná na zámku Lemberk, v listopadu 2011 byla přemístěná do Čelákovic, odtud se má nyní stěhovat do Sázavy na Benešovsku, část později do Nového Boru