Klání uspořádala domácí skupina historického šermu Garde, která si tady navíc připomněla 15 let své existence. Soupeři si byly skupiny, které přicestovaly z Mladé Boleslavi, Plzně, Pardubic a Jablonce nad Nisou.

V sobotu 12. září se v zahradě základní umělecké školy, u pozoruhodné Niessnerovy vily, utkávali a bavili šermíři až do podvečerních hodin. Porotci za vítěze vybrali šermířskou dvojici VíMA z Pardubic. "Jsou to teprve kluci, ale měli své vystoupení perfektně sehrané, skvělé pohyby," sdělila členka poroty Markéta Růžičková.

Návštěvníky zaujal stanový tábor, výbava dávných válečníků, ale i skvělý flašinetář Martin Štěpánek, dětské dílničky nebo možnost projížděk na koních. „Garďákům“ poděkovali za léta spolupráce cvikovský starosta Jaroslav Švehla a vedoucí odboru kultury Helena Maupicová. Ta jim předala fotoknihu, průběžně zachycující celých 15 let souboru. U vily jim také radnice uspořádala malou výstavu fotografií Zdeňka Nigrina, který šermíře dlouhodobě fotí. „Přeju vám dalších 15 let, ať na vaše bitvy, které jsou tady ve Cvikově hodně pověstné, chodí ne stovky, ale tisíce lidí,“ gratuloval souboru jejich velký příznivec a fotograf Nigrin.

Ostrev / Ostrve
je znak používaný v heraldice. Zobrazuje kmen s osekanými větvemi, ve středověku používaný jako primitivní žebřík. Vykládá se také jako symbol pravdy.

V českolipském Městském parku, v kostele Mistra Jana Husa, začala výstava obrazů Reginy Šišmišové
FOTO: Nevšední světlo a obrazy proměňují kostel. Regina Šišmišová vystavuje