„V pátek po 22. hodině přivezla rychlá záchranná služba šest pacientů s otravou houbami,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Pokorný. Šlo o dvě rodiny z Ústí n. L. a Benešova n. Pl. Jedovaté houby pozřely i dvě malé děti. Rodiny trávily dovolenou u Zahrádek.
Jedovatá muchomůrka vyvolala u všech silné zvracení. „Vzorky jsme poslali na toxikologii do Prahy a vyšetření potvrdilo otravu muchomůrkou tygrovanou,“ řekl Petr Pokorný.
Dospělí pacienti se léčili na interně, děti na jednotce intenzivní péče. „Lékaři sledovali zejména životní funkce. Tyto houby jsou halucinogenní, ale nikdo z pacientů nebyl v bezvědomí,“ popsal mluvčí. Všichni jsou už z nemocnice propuštění.
Muchomůrka tygrovaná se dá snadno zaměnit s jedlou růžovkou. „Lidé by měli růžovku dobře znát, jestliže ji sbírají. Pozná se na řezu, kde začne hned červenat,“ poznamenal RNDr. Miroslav Honců. Stupeň otravy podle něj závisí na kondici a odolnosti člověka. „Otravy muchomůrkou tygrovanou připomínají opilost a jsou v poslední době čím dál častější,“ dodal Miroslav Honců.
Připad šestinásobné otravy lékaři českolipské nemocnice zatím neměli. Podle mluvčího v loňském roce ošetřili dva neopatrné houbaře.