Nikoli lesem jako pohádková Karkulka, ale po frekventované silnici z Mimoně do Novin pod Ralskem, se ve středu dopoledne vydal šestiletý chlapec za svou babičkou. Rodiče o jeho odchodu z domova netušili. V hustém provozu ušel tři kilometry než si ho všiml projíždějící policista z Liberce.

Vedoucí pohotovostního a eskortního oddělení libereckého krajského ředitelství Tomáš Ciešlák měl zrovna namířeno služebně do Doks. Když na krajnici uviděl malého chlapce bez doprovodu nemohl uvěřit svým očím. „Tato silnice není bezpečná ani pro dospělého chodce, natož pro dítě. Provoz je tu hustý a silnici využívají ve velké míře také nákladní vozidla a kamiony. Zarážející je, že se chlapce už dříve neujal někdo z projíždějících řidičů,“ říká mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Policista chlapce okamžitě naložil do auta. Malý cestovatel z Mimoně se svěřil, že rodiče jsou v práci a on se vypravil za babičkou, která bydlí v pět kilometrů vzdálených Novinách. Klučina si na cestu vzal igelitovou tašku, ve které měl jednu pastelku, ořezávátko a sedm korun. Peníze prý nesl babičce.

„Na obličeji měl nasazenou roušku. Bylo vidět, že jde o velmi šikovného a samostatného chlapce,“ dodala Baláková. Mimoňští policisté, kteří si chlapce převzali, potomka předali rodičům. Ti o odchodu synka nic nevěděli. Matka měla doma na starosti ještě jeho mladší sestřičku a v době jeho odchodu zrovna spala, protože byla unavená.

„Jakkoliv maminčinu únavu chápeme, její syn se ocitl na svém výletě ve velkém ohrožení zdraví i života. Kromě toho, že ho mohlo srazit auto, se také mohl dostat do kontaktu s nesprávnými lidmi a zmizet neznámo kde. Z uvedeného důvodu se případem bude zabývat nejen přestupková komise českolipského městského úřadu, ale i oddělení sociálně právní ochrany dětí,“ podotkla policejní mluvčí.