Prestižní sklářské sympozium IGS v Novém Boru příští rok bude. Dohodli se na tom zastupitelé, stejně jako na tom, že z městské kasy uvolní jako hlavní pořadatel 1,5 milionu korun. Podílet by se ale měli i místní sklářské firmy. Město se již dohodlo s firmou Crystalex CZ, že může použít ochrannou známku.

Právě Crystalex CZ již dva roky podniká ve sklárnách zkrachovalého gigantu Crystalex, někdejšího hlavního organizátora IGS. Ta založila tradici sympozia v roce 1982, když poprvé do svých provozů pozvala výtvarníky a designéry z celého světa. Za asistence zdejších sklářů zde realizovali své myšlenky a návrhy. V tříletých intervalech se pak v průběhu téměř třiceti let vystřídalo na novoborských sympoziích více než pět stovek umělců.

Po konci Crystalexu před třema lety ale bylo jubilejní desáté setkání sklářů v roce 2009 ohroženo. Na poslední chvíli převzalo město Nový Bor organizaci na sebe a zaštítilo setkání sklářů i finančně. Stejně tak tomu bude i příští rok, kdy IGS proběhne po jedenácté.

Sklo žije

„Crystalex, který je majitelem ochranné známky, souhlasí s tím, aby se sklářské sympozium uskutečnilo v podobném duchu jako to v roce 2009. To znamená, že hlavním pořadatelem bude opět město Nový Bor,“ řekla zastupitelům vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Alena Forgáčová.

Podle starosty Jaromíra Dvořáka má sympozium pro město pozitivní přínos. „Dává světu jasný signál, že sklo v Novém Boru stále žije. Důležité rovněž je, že přivede řadu domácích i zahraničních hostů, zajistí pozitivní publicitu a propagaci města a v celé šíři podpoří místní podnikatele,“ vyjmenoval Dvořák.

K tomu, že je nutné sympozium podpořit i v zájmu místních šikovných sklářů, se přiklonili také ostatní zastupitelé. Ti souhlasili s tím, že uvolní z rozpočtu na příští rok na pořádání prestižní akce 1,5 milionu korun. Částka ale může být ve skutečnosti nižší. „Budeme shánět dotace, z nichž bychom pořádání akce zaplatili,“ upřesnila Forgáčová.

Základ nové sbírky

Podílet se na velkém podniku budou rovněž místní sklářské firmy, a to na podobném principu jako v roce 2009. Tehdy umělcům zajistili ve svých dílnách perfektní a řemeslné zázemí. Na sympoziu by se tak měli jako spolupořadatelé podílet Crystalex CZ, Ajeto Lindava, Sklárna Slavia Nový Bor, TGK Skalice u České Lípy a rovněž Vyšší odborná škola sklářská a SOŠ v Novém Boru.

Práce umělců na sympoziu 2012 by se měly stát základem nové sbírky. O původní unikátní kolekci moderního skla, jež vznikla v průběhu třicetileté historie sympozií, Novoborsko přišlo. Soubor byl majetkem zkrachovalého Crystalexu a jeho věřitelé jej prodali.

Cenná díla známých českých výtvarníků, jako jsou třeba Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová nebo René Roubíček pro vznikající muzeum v Sázavě na Benešovsku zakoupila za 8,5 milionu Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František.