Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Severák s vrtulníkem a živým velbloudem

Jizerské hory /GALERIE/ - Pokud vám dítě po návratu z lyžařského výcviku bude s vážnou tvrdit, že vidělo živého velblouda a za týden se proletí vrtulníkem, neměřte mu hned teplotu. Zřejmě lyžovalo na Severáku v jednom ze tří jizerskohorských ski areálů. A v českém Kitzbühelu, jak se můžete dočíst na recesistické pozvánce, je možné všechno. Včetně obou zmíněných atrakcí.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Na Severáku se můžete setkat s neobvyklými atrakcemi, ale i neobvyklou pohodou a kvalitními službami.Foto: Deník / Vít Černý

„Vyhlídkové lety vrtulníkem pořádáme poprvé příští víkend, 19. února, už teď máme spoustu přihlášek. Myslím, že jsem jediní v republice, kdo něco podobného dělá,“ potvrdil vedoucí areálu Severák Štěpán Juřík.

Zatímco u lyžařské školičky se houfují caparti k výuce na mrazem i sluníčkem zalité stráni, skupinka starších lyžařů se fotí s velbloudem. Snímek, pravda, není úplně za lacino, ale jako vzpomínka na zimní dovolenou rozhodně stojí za to.

Čtyřleté zvíře je domovem z Kazachstánu. „Zima mu rozhodně nevadí,“ říká jeho majitel Martin Häckl. „Je to ohromný tahák pro lid, uznejte, kdo viděl velblouda na horách?“ V Jizerkách provozuje hlavně vyjížďky s koňským spřežením a přes zimu se svým kolegou Miloslavem Žváčkem i půjčovnu lyží.

Včera odpoledne měl plné ruce práce. Navzdory prognózám, které hlásaly návrat arktických mrazů, se dveře v příjemně vytopené místnosti netrhly. „Máte lyže tady na malou?,“ ptá se mladý tatínek a přidává dotaz, jaké lyže by poradili jemu, začátečníkovi. „Rozhodně by neměly být delší než po bradu a v každém případě, pokud jde o začátečníka, ať jsou mu tři, třicet nebo šedesát, je lepší vzít si pro začátek instruktora. Ale vůbec nejlepší je sednout si tady před boudou a dát si grog,“ radí zkušený horal. „No to jsem potřeboval slyšet,“ rozesměje se se adept lyžařství, zatímco na holčičku už se přesně podle váhy, míry a úměrně zkušenosti vybírají lyže.

„Minulý týden to bylo horší, lidé si ve zprávách vyslechli, že při mrazech mají omezit pobyt venku, a sjezdovky byly zpola prázdné. Je to škoda. Přitom tady na horách je mnohem menší zima než dole ve městech a sníh je ideální,“ povzdechne si Miloslav Žváček , když seřizuje vázání.

Na Severáku nám nevadí ani severák

„No trochu větší zima je, ale dětem to vůbec nevadí,“ říká před boudou s občerstvením sympatická učitelka Jitka Jirsová obklopená hloučkem spokojených školáků. Od prvňáčka po deváťáky. „Jsme malá venkovská škola ve Všetatech u Mělníka, a tak jezdíme všichni. Sem na Severák už několikátým rokem. Poprvé nás sem přivedla náhoda, ale máme to tu hrozně rádi. Jsou tu fajn lidé, služby, čisté toalety, děti si tu mohou dát cenově dostupné občerstvení, ale hlavně je tu máme jak na dlani. Děti si mohou vybrat sjezdovku podle obtížnosti, a přesto si tu udržíme přehled,“ pochvaluje si. Děti souhlasně přikyvují. Ty menší pošilhávají po sněhovém hradu na konci sjezdovky, starší po zdejším snowparku.

Severák si k dovolené vybral i Tomáš Hustopecký z Prahy. „Jsme tu s dětmi, pro ně je to tu výborné. Zima zase není tak hrozná, dá se to vydržet, dneska je to možná na nule,“ směje se do objektivu, když ho požádáme o fotku. „Jasně, jsem zřejmě prototyp úspěšného lyžaře,“ souhlasí.

Suchý vzduch a modrá obloha snižují dojem mrazivě lezavé zimy dole ve městě. Teploměr ukazuje minus třináct, ale nikdo nedrkotá zuby. Na Severáku panuje příjemná pohoda.

„To je jasné, mráz se drží spíš dole, pod poklicí, tady nahoře je mnohem vlídněji,“ i minulý týden nespadly teploty přes den pod mínus 13,“ prozrazuje paní v pokladně.

„Obavy jsou pochopitelně znát, lidé nejezdí na sjezdovku tak brzy, kupují si lístky až od desáté, kdy se přeci jen trochu oteplí. A namísto celodenní jen na čtyři hodiny a pak, když zjistí, že to není tak strašné, jízdy si přikupují. Jezdí se normálně až do čtyř, kdy končí provozní doba,“ dodává Štěpán Juřík.

Útlum rozhodně nepociťují ve zdejší lyžařské školce. „Vidíte, máme plno,“ ukazuje mi záznamový list. Každé z okének je hustě popsáno. Děti se tu učí jezdit už od tří let a instruktoři to s nimi skutečně umí. „Učí se tu i dospělí, ale to je spíš výjimka,“ potvrzuje Vladimír Ptáčník z lyžařské školky.

„Trénujeme tu na Alpy, jsme totiž spíš běžkoví,“ svěřuje se maminka, která právě odevzdává kluka s červenými tvářemi instruktorovi. Automaticky zamíříme k bufetu. Svařák tu mají výborný. Stejně jako guláš nebo horkou polévku. Pokouším se nakouknout do okénka, jestli se opravdu vaří v hrnci, nebo tu z konvice zalévají instantní přesnídávkovou. „Kdepak, polévku vaříme dole v hospodě, instantní není,“ říká vedoucí stánku. „A čím lidé zahánějí mrazy? No schválně, hádejte.“ A z okénka se rozlije vůně horkého grogu. Ohřát se můžete také v nedaleké restauraci, pro nejmenší je k dispozici vytápěná herna v lyžařské školce.

„Když máte teplé oblečení, dá se to vyšetřit, rum bohužel nefasujeme,“ říká Ondřej Havel, jeden z vlekařů který je na svahu s výjimkou tří přestávek od osmi do půl páté.„Paní, já jsem z hor, a zima je letos tuhá, ale pěkná, ne?“ říká mi na rozloučenou hlídač na parkovišti, zatímco společně s kolegou bravurně navádějí řidiče. Na shledanou na Severáku.

Některé služby:

Dětská herna- vstup na půl den 50 Kč/dospělý + dítě
hlídání 70 Kč/1 hodina

Půjčovna - půjčení lyžařského kompletu od 200 Kč/den, běžeckého za 190 Kč

Vleky:
provoz od 9.00 do 16.00,
večerní lyžování středa a pátek
cena 4 hodiny/ 280 Kč dospělí, děti a senioři 200 Kč
celodenní 380/270 Kč

Autor: Jana Švecová

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení