Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Severočeši vystavují v Bělehradě

Bělehrad - Výstava uměleckého skla českých autorů a sklářského designu předních výrobců probíhá v galerii Progres v srbském Bělehradu.

15.4.2009 2
SDÍLEJ:

Severočeští skláři představují svá díla v galerii Progres v Bělehradu.Foto: Jaroslav Polanecký

Výstava se koná jako jedna z kulturních akcí v rámci českého předsednictví EU pod záštitou velvyslankyně ČR v Srbsku Hany Hubáčkové.
Expozice se těší obrovskému zájmu veřejnosti a srbských médií, zprávy o ní přinesl i Český rozhlas a české deníky.

„Byla koncipována tak, aby návštěvníci získali co nejlepší představu o studiovém sklářském umění, jeho výtvarném potenciálu a široké škále používaných technik a technologií a zároveň se seznámili se špičkovými díly užitého umění, zejména v oblasti hutních technik z dílen elitních skláren, například Ajeto,“ popisuje kurátor Jaroslav Poslanecký z Fakulty umění a designu (FUD) Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Zvláštní kapitolou je rozsáhlá část expozice věnovaná průmyslovému designu, zejména designovým kolekcím z produkce nejvýznamnějších výrobců (karlovarský Moser, Moravské sklárny Květná) spolupracujícími s osobnostmi jako Rony Plesl, Jiří Šuhájek, Jiří Rydlo, studiem Olgoj Chorchoj a dalšími. Na pomezí užitého umění a průmyslového designu jsou to pak kolekce studií Bystro Design a Ateliér Žampach.

Díky velkorysé koncepci je na výstavě více než stovka děl a kolekcí. „Podstatné je, že kromě akademické polohy expozice jde i o významnou prezentaci české sklářské produkce, která si klade za cíl napomoci exportu českého skla na balkánský trh a přesvědčit případné klienty, že i přes obtížnou ekonomickou situaci v oboru mají umělci a výrobci z ČR stále co nabídnout zejména zákazníkům, kteří žádají vysokou výtvarnou a technickou úroveň skla.

Kromě osvědčených jmen a značek výstava nabízí nové impulzy a svědčí o tom, že inovace a kreativita nadále zůstávají „poznávacími značkami“ české sklářské tvorby. Potěšující je velké zastoupení severočeských autorů, z nichž řada působí na sklářských školách,“ připomíná Jaroslav Polanecký.

Na výstavě se představila také řada Severočechů: Petr Menš, Dagmar Pánková, Leoš Smejkal, Petr Stacho, Jiří Šuhájek, Pavel Werner či sklárna Ajeto, kterou reprezentují Petr Novotný a Bořek Šípek.

Autor: Eva Vlastníková

15.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení