Sezona se bude v zoo takto otvírat vůbec poprvé, měla by se ale pro následující roky stát další libereckou tradicí. Každý první dubnový víkend tak chce zdejší zoologická zahrada poděkovat lidem z Liberce a okolí, kteří tvoří nejpočetnější skupinu jejích návštěvníků.

Akce bude vždy věnována některé osobnosti z Liberce a okolí, která se ocitne v roli kmotra zvířete. V letošním roce padla volba na slavnou libereckou rockovou skupinu Těla, která se v loňském roce vrátila po tříleté pauze na pódia i do rozhlasového éteru.

Drobný dárek bude ale čekat na všechny, kdo se v sobotu do zoo vypraví – volná vstupenka (při zakoupení dospělé vstupenky) na nejbližší akci v Zoo Liberec, jíž bude Den Země se křtinami žirafy Rothschildovy 16. 4.

Vstupné se zvýší

Na hlavní sezonu se také zvyšuje jednorázové vstupné. S platností od 1. dubna tak zaplatí dospělí návštěvníci 115 Kč, o patnáct korun se zvýší i zlevněné vstupné pro děti ve věku 3-15 let, studenty do 26 let a důchodce (65 Kč).

Vyšší vstupné pokryje rostoucí náklady na energie, krmiva i opravy. Část ze vstupného ale zoo použije i na ochranářské a vědecké projekty (tzv. projekty in situ, tedy ochrana volně žijících populací zvířat).

„Z každého platícího návštěvníka proto vložíme 2 koruny do speciálního fondu, z nějž podpoříme řadu aktivit a zároveň lépe naplníme své základní poslání. Umožníme tedy těm návštěvníkům zoo, kteří nemohou podobné aktivity podporovat přímo ze svého, přispět zprostředkovaně byť jen drobnou částkou na ochranu řady ohrožených druhů zvířat i lidí v nouzi, kteří ve své zemi zásadně ovlivňují stav životního prostředí,“ říká mluvčí ZOO Ivan Langr.

Projekty ZOO

• projekty in situ realizované ve spolupráci s Centrem pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec ARCHA - hnízdní biologie jestřába lesního, monitoring sýce rousného

• humanitární projekt Pomozme budoucnosti na pomoc sirotkům a dětem ulice v Burkině Faso v návaznosti na tamní volně žijící zvířata

• monitoring oslů somálských v Eritreji

• ochrana ekosystémů na Filipínách

• Šimpanzi ostrova Rubondo – výzkum potravního chování primátů v Tanzánii

• reintrodukce vzácných ptáků do volné přírody (orlosup bradatý, majna Rothschildova)

• projekt KambaTiBaAka – podpora kmene BaAka a goril nížinných ve Středoafrické republice

• projekt Snow Leopard Trust – podpora levharta sněžného v Mongolsku a přilehlých oblastech