Dělníci se sbíječkami a těžké stavební stroje, které snadno víří prach. Takový výhled mají už měsíc ze svých domovů lidé žijící na sídlišti ve Cvikově v části od ulice Martinovo údolí až k místní vietnamské prodejně.

Většina z nich je ale trpělivá. Těší se totiž na nové chodníky ze zámkové dlažby a opravené silnice, které pomalu, ale jistě přináší vůbec první rekonstrukce od doby výstavby sídliště před čtyřiceti lety.

„Po ránu tady bývá hluk, ale nedá se nic dělat. Opravit se to musí. Všichni se nemůžeme dočkat, až to bude hotové. Bylo to už neštěstí," uznává Jana Spáčilová, zatímco si během venčení svého čtyřnohého mazlíčka užívá chůze po nově položeném asfaltu, kde ještě před nedávnem musela doslova kličkovat mezi hlubokými výmoly.

Od začátku letních prázdnin, kdy dělníci společnosti Silnice a mosty Česká Lípa začali v dopravně nejzatíženější části sídliště pracovat, se značného vylepšení dočkalo i hlavní parkoviště uprostřed sídliště. K jeho úplné dokonalosti schází už jen namalovat vodorovné dopravní značení.

To by se tam podle cvikovského místostarosty Jaroslava Švehly mělo objevit zhruba do měsíce. Po tom, co se nový asfalt nechá uležet. „Veškeré práce jdou přesně podle předem schváleného harmonogramu a většina by měla být hotová už koncem září," chválí Švehla.

Pokračování v příštím roce

Na to, aby dělníci položili asfalt i v dalších částech sídliště okolo hlavního parkoviště a nakonec chodníky ozdobili zámkovou dlažbou, mají ale podle smluvené dohody s radnicí čas až do poloviny října.

Stávající opravy jsou součástí rozsáhlého projektu na modernizaci celého cvikovského sídliště. Protože ale nebyly vypsané dotační tituly a město není schopné zaplatit potřebných osmnáct a půl milionu korun z vlastní kapsy najednou, rozdělilo ji do tří etap. V příštím roce se má oprav dočkat úsek sídliště od Vančurovy ulice až ke kotelně. Naposledy novou tvář dostane silnice vedoucí k místní mateřské škole.

Adéla Vachtová