A s prvním sypačem krajští silničáři začali odklízet sníh už v neděli 29. října v okolí Harrachova. Společnost Silnice LK má hotový plán zimní údržby, nakoupený posypový materiál i připravené zaměstnance a techniku. Vozový park krajských silničářů byl obnoven loni, ale i v letošní sezoně čekají jedno nové vozidlo. “V průběhu sezony čekáme doplnění flotily o jedno nové auto. Na vlastní výkon zimní údržby máme čtyřicet kmenových zaměstnanců, šest dispečerů a další externisty,“ uvedl ředitel Silnic LK Petr Šén.

VYJEDOU I TRAKTORY

Na Českolipsku silničáři používají čtrnáct nákladních vozidel se sypačem a sněhovou radlicí, další tři vozidla mají záložní. „Využíváme také několik traktorů a speciální techniku, jako šípové pluhy, sněžné frézy

a metače nebo nakladače,“ dodal Šén. Zimní údržba kraj stojí miliony korun. „V krajském rozpočtu je letos na zimní období připraveno 56,8 milionů korun. Ve výhledu na příští rok je částka 125 milionů korun, vloni zima stála 126,5 milionů,“ řekla mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

ŘADA STÍŽNOSTÍ

V České Lípě i po řadě stížností od obyvatel i vedení města v loňském roce bude mít zimní údržbu na starosti společnost AVE CZ. Z rozpočtu města by měla zima spolknout přibližně deset milionů korun.

„Existuje celkový rozpočet na kalendářní rok, z kterého je hrazen jak úklid letní, tak zimní údržba. Na základě zkušeností z minulých let jde jen pouze odhadnout, že náklady se budou pohybovat mezi 5 až 10 milióny, v závislosti na klimatických podmínkách,“ popsal mluvčí českolipské radnice Václav Šámal. Se zimní údržbou v by zde už měla také pomoci takzvaná Rychlá rota.