Na opravy silnic II. a III. třídy bude potřebovat v nejbližších letech přes dvě miliardy korun a při čerpání dotací jen z programu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) by musel sám najít v rozpočtu miliardu, získat může jen polovinu. „Takové peníze ale nemáme,“ řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Liberecký kraj už připravil první projekty rekonstrukce pěti silnic a mostů na Českolipsku. Ty chce financovat z přeshraničního programu Cíl 3 Česko-Sasko. Opravy by se měly dočkat některé zničené silnice třetích tříd v oblasti Krompachu, Svoru a Mařenic a také tamní mosty.

„Opravy přijdou podle odhadů zhruba na osmdesát pět milionů korun, kraj ale budou stát jen kolem osmi a půl milionu,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Evropská unie zaplatí až 85 procent nákladů a pět procent přidá stát.

Sepp věří, že v průběhu roku podobnou možnost financování oprav povodněmi zničených komunikací nabídne i program Cíl 3 Česko-Polsko. To by umožnilo získat peníze hlavně na opravy komunikací na Frýdlantsku, které právě s Polskem sousedí a v rámci kraje bylo srpnovými záplavami poškozeno nejvíce.

Zároveň ale kraj připravil i projekty, na něž žádá dotace z programu MMR. „Připravili jsme jednadvacet projektů na opravy mostů za zhruba 186 milionů korun, v tomto případě bude ale muset kraj zajistit polovinu potřebných financí, tedy asi devadesát tři milionů korun,“ řekl Sepp.

Vlastní díl bude kraj financovat z půlmiliardového úvěru, který si loni vzal na opravy mostů na silnicích II. a III. tříd. „Podařilo se nám vysoutěžit opravy vybraných mostů o sto milionů levněji než jsme předpokládali, což nám umožní zajistit spolufinancování mostů poničených záplavami,“ vysvětlil Sepp.

Bleskové povodně, které loni v srpnu postihly Liberecký kraj, si vyžádaly pět lidských životů a způsobily škodu 8,2 miliardy korun. Škody na krajských komunikacích dosáhly 2,037 miliardy korun, zhruba na 1,7 miliardy vyčíslilo škody na tocích a vodních dílech Povodí Labe.

Postiženo bylo 81 měst a obcí na více než polovině území kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zbourány musely být desítky domů. Na severu Čech napáchala velká voda škody za více než deset miliard korun, a srpnové povodně jsou tak třetí nejničivější od roku 1997.