Za poslední dva roky se na silnici I/9 poblíž odbočky na Častolovice nedaleko České Lípy odehrálo 37 nehod a zranilo se při nich sedm lidí. Vyplývá to z dat České asociace pojišťoven. Jedná se o místo, které kombinuje všechny rizikové faktory střetu se zvěří. Silnice je obklopená poli, nedaleko se nachází les a poměrně rovný úsek nenutí řidiče sundat nohu z plynu.

Nehodovost ovlivňuje také jaro, kdy se zvěř probouzí, rozpadá se stádovost a nastává migrace. „Týká se to především srnčí zvěře, která je hodně teritoriální. Mladí tak musí ujít až desítky kilometrů. Teritoria totiž mohou být velká tři až čtyři hektary, ale i dvacet hektarů,“ sdělil lesní hospodář Karel Kolář.

Podle policie dopravní značení na místě odpovídá aktuálně platným předpisům. V úsecích, kde se dá předpokládat častější pohyb zvěře, se doporučuje jezdit pomaleji a se zvýšenou opatrností. „V okamžiku, kdy vběhne do silnice zvěř, je důležité nestrhnout volant a brzdit,“ zdůraznila mluvčí policie Ivana Baláková. Další riziková místa, kde hrozí vběhnutí zvířete na silnici, je poblíž odbočky na Chotovice a u Nové Skalice.

K dalšímu problémovému úseku patří opět silnice I/9, tentokrát u obce Zahrádky. U 22 nehod tam utrpělo zranění sedm lidí. V několika případech zde havarovali i motorkáři. Právě pro ně je určen projekt Učme se přežít, který bude mít zastávku v pátek 27. května na polygonu v Sosnové. „Zdokonalování řidičů motocyklů se věnujeme řadu let, osvojit si základní dovednosti je důležité pro začínající a letité motocyklisty. V rámci projektu Učme se přežít si tyto dovednosti mohou osvojit v bezpečném prostředí, který polygony nabízí,“ podotkl Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.

Nehodám by mělo předejít i plánované rozšíření silnice I/9 v úseku mezi Novým Borem a Svorem. Během dvou pracovních sezón zde vznikne první čtyřpruhový úsek na této silnici. „Zkapacitnění zvýší bezpečnost a plynulost v daném úseku, umožní bezpečně předjíždět a oplocení minimalizuje srážky se zvěří. Doprava roste neustále, ukazují to i poslední sčítání,“ vysvětlil ředitel liberecké správy Ředitelství silnici a dálnic Jan Wohlmuth s tím, že pro rok 2035 se tady předpokládá intenzita dopravy dokonce 17 000 aut za den.

Podobu změní i křižovatka silnic I/9 a I/13 ve Svoru, kde se v minulosti odehrála řada tragických dopravních nehod. Vznikne zde okružní křižovatka. „Jsme rádi, po kruhovém objezdu voláme už řadu let. Navíc díky novým plánovaným podchodům pro zvěř se tu sníží počet dopravních nehod způsobených střety se zvěří,“ dodala starostka Svoru Kateřina Jonáková.