Hlavní silnice z České Lípy na Litoměřice tak mohla být v pondělí pozdě odpoledne opět otevřena pro dopravu.

V Sezímkách se záplavy na I/15 opakují při jarním tání téměř každý rok. „Voda z tajícího sněhu s sebou bere bahno z polí a ucpává příkopy i propust. Museli jsme zjistit, zda tam třeba nejsou i kameny a větve a pak vše odstranit a propláchnout, aby mohla voda zase odtékat,“ vysvětlil Jiří Zadák z libereckého Ředitelství silnic a dálnic.

Podle předběžných odhadů silničářů měla být silnice v pondělí po poledni zprůjezdněná. To se ale nestalo. Ještě dvě hodiny po poledni dočisťoval příkop od nánosů bahna vedle silnice přivolaný bagr. Před ním tam od rána pracovali dobrovolní hasiči ze Stvolínek společně se silničáři.

„V nejhorším místě tu byly až dva metry vody, museli jsme nejdříve vyčistit celý příkop od nánosů bahna, kamení a odpadu. To úplně ucpalo propust, která vede pod silnicí,“ popsal Jan Černý ze Sboru dobrovolných hasičů ze Stvolínek.

Řidiči měli potíže

Komunikace byla pro dopravu uzavřena od pátečního večera. Silnici zcela zaplavila voda a bahno z polí a působila projíždějícím řidičům potíže. „Podemletá krajnice, která se utrhla, byla nejspíš příčinou páteční nehody kamionu, který skončil v zatáčce na boku,“ řekl českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč.

Problémy ale měli podle Jana Černého i řidiči osobních automobilů. „Ve čtvrtek tu zůstala tři auta a pátek ráno další,“ doplnil Jan Černý a dodal, že voda pronikla i do sklepů v nedalekých domech, odkud ji museli hasiči odčerpávat.

Ignorovali zákaz

Objízdné trasy byly směřovány v Zahrádkách na Českou Lípu, před Stvolínkami u rozvodny a v Kravařích na Horní Polici.
Řidiči ale zákaz vjezdu ve velké míře ignorovali a po uzavřené silnici projížděli. Našli se mezi nimi i tací, kteří pracujícím hasičům a silničářům ve velmi těsné blízkosti za zády projížděli více než padesátikilometrovou rychlostí, výjimkou nebyly ani kamiony.

„Vzhledem k jejich chování byly v rizikovém úseku osazeny značky nařizující třicetikilometrovou rychlost, ale ani to někteří řidiči nerespektovali,“ dodal Jan Černý.