„Jsem moc rád, že se nám podařilo dokončit rekonstrukci významné dopravní tepny vedoucí až na hranici se Středočeským krajem. Jedná se navíc o důležitou spojnici vedoucí skrze bývalý vojenský prostor Ralsko. Rekonstrukce tam byla opravdu nezbytná,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.
První etapa oprav začala v červnu 2020 a skončila loni v dubnu. Náklady dosáhly na 214 milionů korun, 157 milionů pokryla dotace. „V rámci této etapy se zrekonstruoval úsek silnice II/268 nacházející se na území obcí Ralsko a Mimoň. Začátek úseku je na konci obce Dolní Krupá, na hranici Libereckého a Středočeského kraje, jeho konec v Mimoni před železničním přejezdem,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Stavební práce probíhaly v převážné míře v místech, kde trasu lemují lesy. Silnice II/268 zároveň tvoří průtah městem Ralsko, konkrétně jejími místními částmi Kuřívody a Ploužnice. Konec úseku je v intravilánu města Mimoň. Součástí stavby byla rekonstrukce odvodnění, oprava dvou mostů, několika propustků a také vyhotovení zádržného bezpečnostního systém či přeložek inženýrských sítí.
Projekt přinesl také výstavbu autobusových zastávek či rekonstrukci stávající rozlehlé křižovatky v centru Kuřívod do podoby okružní křižovatky. „Na projekt Libereckého kraje navázaly investice města Ralsko, které uhradilo výstavbu chodníků, veřejného osvětlení, rekonstrukci místní komunikace v centru Kuřívod a parkovací stání, a to za zhruba 6,8 milionu korun, “ dodal Sviták.
Druhá etapa, která začala v listopadu 2021 a skončila letos v květnu, zahrnovala úsek dlouhý cca 1,5 kilometru. Projekt ještě není finančně uzavřen, kraj nicméně očekává dotaci ve výši bezmála 81,5 milionu korun, která pokryje většinu nákladů.
„Účelem stavby bylo zajištění bezpečného průjezdu vozidel daným úsekem, a to především v zimním období. Doprava tam často kolabovala a povrch silnice byl v nevyhovujícím stavu. Při rekonstrukci jsme též mysleli na bezpečnost tamních obyvatel. Součásti projektu bylo také zajištění funkčního odvodnění komunikace, sjednocení šířky vozovky a navýšení počtu jízdních pásů o jeden stoupací pruh. V rámci silniční akce se vybudovala také nová meteohláska, propustky a samozřejmě i dopravní značení,“ vypočítal statutární náměstek Jan Sviták.
V rámci výstavby učinili zajímavý objev archeologové. Kvůli úpravě trasy silnice v zatáčkách nad Horní Krupou, kde se vozovka rozšířila, bylo nutné přemístit jeden z pomníků prusko-rakouské války, která se tam v roce 1866 odehrála. Během odstraňování pod ním archeologové odkryli hrob dvou vojáků. VÍCE ZDE: Archeologové u Horní Krupé na Českolipsku odkryli hrob dvou vojáků.