Příznivci cyklojízdy v terénu na Českolipsku mohou jásat. Za trailovou tratí už nemusí jen na Polevsko, mohou zajet na českolipský Špičák. Brzy se tratě dočkají i cyklisté v Jablonném v Podještědí.

Nový singltrek se ve čtvrtek otevřel cyklistům v příměstském lese u největšího sídliště v České Lípě. Na veřejně přístupnou stezku, která měří necelé tři kilometry, se mohou vydat i děti. „Úsek je navržen tak, aby byl vhodný pro cyklisty všeho věku,“ říká ředitel Městských lesů Petr Kreisinger. To ostatně potvrdili i první kolaři, kteří singltrek vyzkoušeli. „Pro rodiny je to ideální, možná by časem mohli přistavět další složitější úsek,“ souhlasí Filip Norba, který trať s dětmi navštívil.

Na dokončenou část by opravdu v budoucnu měla navázat další. „Nový úsek už bude na zdolání náročnější,“ slibuje Kreisinger a upozorňuje, že trasa je určena výhradně cyklistům. Podle něj není vhodná pro vycházky s kočárky ani pro venčení psů. Stezku vybudovaly za 1,5 milionu korun Městské lesy. Většinu nákladů pokryla dotace, spoluúčast města je jen několik desítek tisíc korun.

Větší nabídku tras i služeb nabízí nedávno otevřený Bikepark Polevsko, ve který se na letní měsíce proměnil místní lyžařský areál. Cyklisté si mohou vybrat z pěti tras, které se liší terénem a náročností.

„Traily jsme postavili tak, aby je projel zkušený jezdec i dítě. Tratě jsou barevně rozlišené podle náročnosti, každý si vybere,“ říká majitel areálu Petr Správka. Jejich počet navíc roste, brzy plánují otevření například pumptracku pro děti. Každá jízda stojí kolem patnácti korun, cyklisty vozí až na vrchol vlek. „Pro návštěvníky tu máme i kemp, občerstvení a půjčovnu kol,“ doplňuje Správka.

Pumptrackovou trať staví skupina nadšenců blízko nádraží v Jablonném v Podještědí. Cílí především na děti a mládež, volně přístupná bude ale pro všechny. „Procvičit si rovnováhu za řídítky budou moct i dospělí, vstup bude zdarma,“ říká člen spolku Pakli sport Radek Patrák. Se stavbou začali před rokem, první cyklisté by se po trati mohli oficiálně projet na podzim.

Marek Jungwirth