VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sinice na Mácháči má zastavit tým expertů. Začne už letos

Doksy - Bahno, ryby a hlavně vodní rostliny. To jsou tři „hráči", se kterými chce na Máchově jezeře v Doksech pracovat nový tým expertů.

13.1.2013
SDÍLEJ:

Liberecký kraj vyniká nejčistším vzduchem a množstvím zeleně. Na snímku Máchovo jezero.Foto: Deník

Další válečnou sekeru v boji proti sinicím a řasám v Máchově jezeře vykopalo město Doksy. Místní zastupitelé ve čtvrtek posvětili nový projekt, jak sinice utlumit a napomoci tak příznivým průběhům letních sezón a rekreaci, na nichž jsou v Doksech závislé stovky lidí.

Doksy do boje povolaly nový tým odborníků, který bude za vyčištění Máchova jezera minimálně pro letošní rok zodpovědný. Tým povede Jindřich Duras, uznávaný český limnolog, tedy odborník zabývající se hlavně problematikou vnitrozemských vod, zejména přehrad a jezer.

Úspěch z Boleváku

Duras už má za sebou několikaletou úspěšnou práci v boji proti sinicím na Velkém Boleveckém rybníce u Plzně, který je stejně jako Máchovo jezero významnou rekreační oblastí, ačkoli je rozlohou sedmkrát menší.

„Musíme omezit přístup fosforu na přítoku Máchova jezera. Důležité je také to, jak jezero dokáže s fosforem hospodařit, a to prostřednictvím tří hráčů. Prvním z nich je bahno, druhým ryby, kterým se říká dynamo vodního ekosystému, a nakonec vodní rostliny," nastínil Duras, na co se především zaměří jeho výzkum.

Start: monitoring

Pro uznávaného vědce není Máchovo jezero žádnou novinkou. Už před čtyřmi lety přijel do Doks na konferenci odborníků – hydrobiologů, kterou kvůli sinicím uspořádala obecně prospěšná společnost Máchovo jezero.

„Už tam byl jeho příspěvek k problematice jezera úžasný. Bylo vidět, že ví, o čem mluví a že ho Máchovo jezero zajímá. Proto jsme ho nyní kontaktovali a on nám potvrdil, že jeho zájem stále platí," vysvětlila dokská starostka Eva Burešová, jak spolupráce s uznávaným vědcem vznikla.

Tým čtyř vědců pod Durasovým vedením začne v Doksech nejprve pracovat na rozsáhlém monitoringu. Vědci chtějí především analyzovat nánosy bahna na dně Máchova jezera, popsat dosavadní vývoj uvnitř jezera a stanovit všechny látky, které ovlivňují kvalitu vody.

Doksy na tento monitoring uvolnily zatím 150 tisíc, ale ještě letos budou muset zaplatit dalších  pět set tisíc korun. Ty chce obecně prospěšná společnost Máchovo jezero sehnat z dotací a jiných zdrojů, například od sponzorů. Pokud to nebude stačit, rozdíl se doplatí z městské kasy.

Další etapu v boji proti sinicím Doksy iniciovaly i proto, že nyní leží rozvoj Máchova jezera hlavně na jejich bedrech. Vodní plochu mají totiž v pronájmu od státní Agentury ochrany přírody a krajiny.

Zastupitelé Doks nový projekt jednomyslně schválili.

VÁLKA PROTI SINICÍM NA MÁCHOVĚ JEZEŘE

- jaro 2005 – vzniká hráz z vodních rostlin, které mají zachytávat nečistoty připlouvající do jezera

červen 2005 – Agentura ochrany přírody a krajiny představuje v Doksech látku PAX-18, roztok hlinité soli, který má utlumit sinice. O pár dní později se látka z paluby parníku Máj začíná rozlévat do jezera.

- léto 2005 – chemie na sinice zabrala, ale kvůli mizernému počasí jde stejně o jednu z nejhorších letních sezón

- 2006 a 2007 – další dvě aplikace látky PAX-18

- jaro 2009 – konferenece hydrobiologů, hledají se nové cesty

Autor: Michael Polák

13.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení