Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sinice nebudou mít šanci

Doksy – Jak to bude s kvalitou vody v Máchově jezeře do budoucna či zda se i letos vynechá aplikace solí hliníku, které zamezují nadměrnému výskytu sinic. Na tyto otázky odpověděl seminář, který uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

17.2.2010
SDÍLEJ:

Máchovo jezeroFoto: Deník/Ota Bartovský

„Kvalita vody v Máchově jezeře je nyní stabilizovaná, a proto není třeba aplikovat soli hliníku, jejichž použití v minulosti bylo pouze krátkodobým řešením. Přesto jsme se starostou Doks Zdeňkem Krenickým a dalšími subjekty dohodli, že chemická látka bude v záloze a my tak byli připraveni, pokud by se situace v průběhu letní sezony změnila,“ předeslal náměstek ředitele AOPK ČR Pavel Pešout.

Omezí znečištění

Agentura představila konkrétní kroky, jež jsou výsledkem dvouleté studie Optimalizace stavu vodních ekosystémů v povodí Robečského potoka. Ty mají přispět k dalšímu ozdravění vody v Máchově jezeře.

„Letos odbahníme a opravíme hrázku v Dokeské zátoce. Rovněž budeme spolupracovat s Pozemkovým úřadem, který v příštích sedmi letech provede úpravy Robečského potoka. Zde uděláme zatravňovací pásy, aby nedocházelo ke znečištění vody,“ vyjmenoval namátkou Pavel Pešout s tím, že na realizaci opatření se budou podílet všichni partneři projektu a vlastníci pozemků, mimo jiné město Doksy či Povodí Ohře.

Je to cenné území

Máchovo jezero a Doksy během letní sezony navštíví až třicet tisíc lidí denně. Není to však jen největší turistická oblast Libereckého kraje, ale i velmi významná lokalita z pohledu ochrany přírody. Již v roce 1972 zde byla vyhlášena národní přírodní památka Swamp, která v rámci kraje patří mezi výjimečné, a to z botanického hlediska. Vyskytuje se tam 408 druhů řas a sinic, včetně 19 druhů poprvé zaznamenaných v České republice.

Ochrany se dočkala i Břehyňská nebo Severní zátoka, které jsou stejně hodnotné jako původní oblast Swampu.

Využití se zlepší

Protože je Máchovo jezero jednou velkou parcelou, bylo loni rozhodnuto, že i jeho zbytek se stane ochranným pásmem nově přehlášené národní přírodní památky. „Části povodí Máchova jezera se řadí k přírodovědně nejcennějším územím v celé republice. Proto věřím, že přijatá opatření přispějí ke zlepšení přírodního prostředí a tím i k jeho využití,“ dodal Pavel Pešout.

Autor: Radmila Pokorná

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie. Ilustrační foto.

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Českolipska.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení