Jedinečnou příležitost poznat létající savce přichystala pro zájemce ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě na pátek 3. září od 20:30 hodin u dávného pískovcového lomu ve Skalici u České Lípy.

„Připravili jsme noční přírodovědný, pestrý program. Účastníci se mohou těšit nejen na vědomostní a tvůrčí stanoviště, ale hlavně na odborný a velmi působivý výklad zoologa Zdeňka Vitáčka, který je seznámí s netopýry jako zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě,“ pozvala koordinátorka pořádající ekoporadny Veronika Ličaverová. Jak připomněla, noční akce pod Skalickým vrchem je určena hlavně pro širokou veřejnost a především pro rodiny s dětmi.

Mezinárodní noc pro netopýry 2021. „Pro malé i velké návštěvníky bude připravena k volnému odběru řada tiskovin a informačních materiálů, tematické pohlednice nebo pamětní vstupenky,“ řekla Ličaverová. Lidem, kteří na tuto noční akci přijdou, doporučila nezapomenout si vzít baterku nebo čelovku, vhodné oblečení a obuv.

Podle ředitele českolipského muzea a zoologa Vitáčka, který netopýry zkoumá přes 30 let, si lidé kdysi netopýry zošklivili. „Také na internetu je o nich spousta nesmyslů. Netopýři jsou přitom pozoruhodní a užiteční. Živí se výhradně hmyzem, za jedinou noc ho uloví velké množství,“ vysvětlil a nastínil, že skalická jeskyně je výjimečná tím, že ji jako zimoviště vyhledává dvanáct druhů.

Už zde prokázal druhy jako vrápenec malý, netopýr velký, netopýr vodní, netopýr vousatý, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý, netopýr ušatý, netopýr dlouhouchý, netopýr severní, netopýr večerní, netopýr černý a netopýr hvízdavý.

Všichni z tuzemských letounů jsou zvláště chráněnými živočichy. „Příčinou ohrožení je změna krajiny, zhoršení životního prostředí, úbytek hmyzu a také vhodných úkrytů,“ upozornil Vitáček. Tři z druhů od Skalického vrchu jsou chráněny i celoevropsky: netopýr velký, netopýr černý a vrápenec malý. Vzhledem k významu podzemních prostor lomu pro populace netopýra velkého bylo toto území vyhlášeno jako evropsky významná lokalita.

„Současný stav netopýra velkého lze považovat za uspokojivý. Po nárůstu stavu zimujících jedinců, který byl nejvýraznější v 90. letech, se jeho počet stabilizoval zhruba na třech desítkách jedinců,“ sdělil znalec. „Výkyvy v některých sezónách mají pravděpodobně souvislost spíše s aktuálním vývojem počasí v daném roce nežli s působením vlivu člověka, který je díky zabezpečení vstupů do podzemí minimalizován,“ dodal.

Podle Vitáčka druhová pestrost společenstva zimujících netopýrů souvisí s různorodými mikroklimatickými podmínkami uvnitř podzemního systému. „Některé druhy mají raději chlad, jiné zase teplejší prostředí,“ řekl zoolog. Jak dále upozornil, od září do listopadu se tady slétají netopýři z různých letních kolonií také z důvodu páření.

„Je to pro ně rovněž významné místo sociálního kontaktu. Kromě páření si zároveň vyměňují informace o vhodných přechodných úkrytech či zimovištích,“ komentoval zoolog s tím, že úplně nejoblíbenějším místem k rozmnožování létajících savců je na Českolipsku hrad Bezděz.

Ve Skalici u České Lípy nejde o jedinou akci svého druhu. Noční programy o netopýrech a vrápencích pořádají badatelé na několika místech Libereckého kraje. 

Mezinárodní noc pro netopýry 2021 v Libereckém kraji
– První je v Liberci 27. srpna od 21 hodin v Panském lomu v Hanychovské jeskyni. Další následuje 3. září od 20.30 v ledové jeskyni Naděje v Lužických horách a v tentýž den a tentýž čas ve Skalici u České Lípy. Dne 4. září od 21 hodin hostí netopýří noc Měsíční údolí u Kozákova a 10. záři od 21 hodin v Západní jeskyni ve Velkém Vápenném u Jítravy. Program nabídne přednášky, odchyt do sítí, ukázky odchycených zvířat a předvedení péče o hendikepované netopýry.