Ač pátek třináctého, ve Skalici u České Lípy teklo šampaňské a voněla dršťková. Lidé měli důvod k radosti. Po dvouleté rekonstrukci zchátralého hostince U Slunce dostali během dne otevřených dveří možnost vidět i uvnitř, jak stará budova se sálem prokoukla. Na dokončené dílo se přijel podívat i hejtman Martin Půta a jeho zástupce Jan Sviták.

Žlutě zářící fasáda jediné hospody poutá pozornost v centru obce již několik týdnů. Od soboty 14. srpna už bude plně k dispozici veřejnosti jako restaurace. Šéfkuchař Vratislav Bárta se svým týmem hodlá vařit jak českou klasiku, tak mezinárodní kuchyni. Věří, že se opět stane oblíbenou zastávkou řemeslníků a turistů, kteří se zde v minulosti rádi zastavovali na polední menu. „Ceny chceme držet na přijatelné úrovni, u hotovek podobně jako v okolí od 120 do 150 korun,“ řekl Bárta a pokračoval: „Večer nabídneme minutky, zákazníci si vyberou i ryby, mořské potvory, staročeská jídla, steaky.“

Část zbrusu nového lokálu vyhradili „sportovcům“, kteří přijdou sledovat sportovní přenosy, levou část restaurace pak čistě jen pro strávníky. Hostinec návštěvníkům načepuje plzeňská piva, Prazdroj, Gambrinus, Kozel, samozřejmostí jsou i nealkoholická piva. Nájemce plánuje postupně rozšířit také nabídku vín.

Martin Půta
Hejtman svolal starosty a odmítl jakékoliv změny stavby přeložky u Libchavy

Šéfkuchař Bárta není jen tak ledajaký kuchař, má kuchařskou školu v německém Frankfurtu, v 90. letech provozoval restauraci v České Lípě, ale pak dlouhá léta vařil ve špičkových hotelech v Anglii a Rakousku. „Některé věci z ciziny budeme chtít ukázat i tady. Už teď jsou na jídelníčku třeba tyrolské špecle,“ přiblížil kuchař. Jak naznačil, pravidlem pro každý měsíc by se měly stát nejrůznější netradiční kulinářské a společenské akce, které lidi zaujmou. „Chystáme, že tady jako v Mnichově uděláme bierfest, vyudíme bavorské klobásky a sehnat chceme vola, kterého bychom tady napíchli a grilovali,“ řekl Bárta.

Vedle restaurace po léta fungovalo i řeznictví Jaroslava Pechka, které se sem do nově vybaveného obchodu vrátí o něco později. Využití pěkného společenského sálu v patře na sebe také nenechá dlouho čekat. Obec v něm nyní nachystala zajímavou výstavku fotografií z průběhu oprav. V podkroví vznikly při rekonstrukci čtyři malé byty.

„Moc se nám opravený dům líbí, zaplaťpánbůh. Od roku 1939 se do něj nedala ani koruna a teď je to hezké, dominanta obce,“ chválil při prohlídce starousedlík Jan Rückl.

Bezděz, festival Hrady CZ , 2019.
Festival Hrady CZ ruší sektory. Dává do prodeje další lístky

Původní ze skoro 300 let starého domu – hostince U Slunce – zůstaly jen obvodové a nosné zdi. Budova, která stojí uprostřed vsi, je bezbariérová, prakticky nová, s mnoha vymoženostmi. Přesto neztrácí své genius loci. Se „Sluníčkem“, jak místu domácí říkají, je spojen velký kus zdejší historie.

„Byl za hranicí životnosti, teklo do střechy. Rozhodování, co s ním dál bylo těžké, se zastupiteli jsme se shodli, že není jiná cesta než oprava. Věřím, že teď ale vydrží dalších 200 let,“ řekl při vítání hostů starosta Jiří Löffel-mann. V restauraci bylo nezbytné změnit dispozice lokálu a kuchyně, zejména bylo potřeba předělat sociální zařízení. Starosta na zdejší společenský sál plánuje vrátit plesy. Podle něj chybí dokončit jen některé detaily u vybavení a instalovat nápisy.

Krizovým místem byla i stěna domu, která zasahuje do protékajícího potoka Šporka. Povodí Ohře ještě provádí jeho regulaci, ale kvůli požadavku obce, aby hostinec nepřišel o oblíbenou terasu hospody, která je nad korytem, si musela obec na tuto část regulace potoka přispět. Terasa by se měla opět brzy plnit hosty.

Autogramiáda Andreje Babiše v České Lípě.
FOTO: Příznivci i odpůrci Babiše si v České Lípě vjeli málem do vlasů

„Jsem rád, že se ‚Sluníčko' konečně otvírá, doufám, že sem začnou lidé hojně chodit a že nám tohle dílo a investici nepodtrhne nějaká další vlna pandemie,“ komentoval páteční slavnost místostarosta Skalice Josef Hrdlička.

Ve vesnici s více než 1 550 obyvateli dva roky nebyla žádná hospoda ani restaurace. Ne vždy tomu tak bylo, ještě mezi světovými válkami zde fungovaly čtyři velké hostince a ještě několik malých pohostinství. Dokonce na Skalickém vrchu vyrostla chata s občerstvením, kde se pravidelně konaly různé slavnosti. „U Slunce se kdysi jen netancovalo, ale lidé sem mířili rovněž za trhy nebo na výstavy květin. Obec mnohem víc žila, vznikla spousta spolků a všechny potřebovaly mít nějaké místo, kde by se scházely. Také tu byla vyhlášená kapela, proto se u některých hospod i často tancovalo,“ řekl znalec místní historie Miroslav Hammer. Tři hospody ve vsi prý byly ještě na počátku socialistické éry. Podle Hammera malé i velké hospody pomáhaly k sblížení a komunikaci mezi lidmi. „Lidé se spolu více stýkali než dnes, spolu seděli na každém rohu, povídali si, vyměňovali názory. Více se znali, teď se v podstatě leckde ani neznají se sousedy, a to je nejhorší,“ zdůraznil místní znalec.