„Máme nádherné učebny a už se těšíme, až v nich po prázdninách začneme učit,“ prohlásila při slavnosti k ukončení modernizace ředitelka školy Michaela Ladýřová. „Máme tady teď samé úžasné pomůcky, o IT tabulích ani nemluvím, ale třeba i mikroskopy přes počítač a další,“ řekla.

V přístavbě školy vznikly nové moderní odborné učebny, kabinety, šatny a veškerá sociální zařízení a ostatní zázemí včetně výtahu. „Nové učebny budou moci využívat i žáci z prvního stupně, kteří jinak mají třídy v jiné budově,“ doplnil starosta obce Jiří Löffelmann. Jak poznamenal, podmínkou projektu byl i závazek po dobu pěti let nabízet učebny i jiným školám. „Zatím jsme domluveni se školou v Okrouhlé a v Arnultovicích,“ upřesnil.

Zmodernizovaná škola ve Skalici u České Lípy.
Ve Skalici u České Lípy si prohlédli školu po přestavbě. Je luxusní

V přízemí nové části školy vznikla odborná učebna dílen, kde budou žáci rozvíjet své řemeslné dovednosti. V 1. patře se nachází odborná učebna přírodopisu a zeměpisu, kde mají žáci k dispozici mimo jiné i špičkové mikroskopy. Na patře je i laboratoř pro zajímavé pokusy. Ve 2. patře jsou zbývající odborné učebny pro matematiku a fyziku a pro výuku cizích jazyků. Školákům budou při fyzice k dispozici například lavice s elektrickými zásuvkami, kde mohou za pomoci senzorů během vyučování provádět zajímavé experimenty, a děti tak mohou přijít řadě jevů „na kloub“.

Pro vzdělávání v cizích jazycích je ve třídě multimediální zařízení, kdy žáci začnou využívat sluchátka k poslechu rodilých mluvčích a budou mít příležitost více mluvit. Projektem pořízené multimediální zařízení umožní učitelům zadávat rozdílně náročné úkoly podle individuálních potřeb žáků, s okamžitou možností kontroly a zpětné vazby.

„Jsem nadšen, výsledek je téměř dokonalý,“ kvitoval obnovu školy, kam před mnoha lety chodil jako dítě, Miroslav Hammer. Událost a prohlídku si nenechali ujít ani někteří bývalí pedagogové. „Doba byla mizerná, ale jinak moje nejhezčí léta, která jsem v kantořině prožil,“ řekl Vladimír Ort a zdůvodnil, že za osobní zkušeností ve skalické škole byl výborný ředitel, kolektiv, perfektní rodiče i milí žáci: „Myslím, že jsme se vzájemně měli rádi. Pro mě jsou s touto školou spojena nejkrásnější učitelská léta,“ poznamenal Ort.

Českolipská nemocnice dokončila rekonstrukci a modernizaci chirurgického oddělení.
Pacienti si polepší. Českolipská nemocnice zásadně zmodernizovala chirurgii

Podle starosty Löffelmanna se na rozšíření školy obec chystala dlouhou dobu. Loni v květnu stavba začala a vše šlo podle plánu, než ji zkomplikoval nouzový stav. Stavbaři nejprve pracovali i za provozu školy. „Byli jsme tady ve škole v první linii, víme, jak moc to bylo náročné, snažili jsme se období stavby nejen vydržet, ale také pomáhat,“ řekla Ladýřová.

Školní budova pro druhý stupeň stojí uprostřed obce a pochází z konce 19. století. Přestavována byla v 70. letech 20. století a v roce 2002 ji obec nechala zateplit a vyměnit okna. První stupeň se nachází v jiné ulici, u tělocvičny. Samostatně je i mateřská škola, kde jsou dvě třídy předškoláků a školní kuchyň.

Základní školu ve Skalici v končícím školním roce navštěvovalo 142 žáků, kterým se věnovalo 12 učitelů a čtyři asistentky pedagoga. Před řadou let svedla obec úspěšně zápas o udržení své školy s ministerstvem školství, které tehdy nebylo existenci vesnických škol nakloněno. Obhájila si školu i u soudu. „Od boje s ministryní Buzkovou je škola naší prioritou,“ připomněl Löffelmann.

Ředitel České filharmonie David Mareček.
Koncertem na Sychrově jsme poděkovali zdravotníkům, říká šéf České filharmonie

Celkově obnova s přístavbou stála 44 milionů korun, z toho 33 milionů poskytl Integrovaný regionální operační program. Zbytek uhradila obec. Stavba byla zahájena v květnu 2019 a ukončena 31. 3. 2020. Zakázku na stavební práce prováděla firma MISTAV-CL z České Lípy.