V Čechách je od sobotního večera. Betlémské světlo, jeden ze symbolů Vánoc a míru, dorazilo do Brna. O následujícím víkendu jej skauti rozvezou po celé republice a Českolipsko nebude výjimkou.

Plamínek z Betléma dorazí rychlíkem z Nymburku, první zastávkou budou krátce před půl dvanáctou Doksy. Místní skauti ho pomalou procházkou kolem kina donesou na náměstí Republiky k soše, kde budou přibližně do 13 hodin připalovat svíčky a svícínky zájemcům.

V kostele i na zámku

V České Lípě převezmou skautští „kurýři" světlo kolem 11.35 hodin a kdo si nestihne připálit svíčku přímo na nádraží, může během sobotního odpoledne nebo nedělního dopoledne dorazit do skautského domu v Moskevské ulici.

Krátce před polednem bude další zastávkou Nový Bor. „Lidé si mohou pro Betlémské světlo přijít s lucernami nebo svíčkami ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie na nám. Míru, kde jej budou novoborští skauti ze Střediska Klíč rozdávat od 13 do 16 hodin," říká mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

Betlémské světlo jako vánoční symbol míru budou v sobotu nabízet i skauti v Zákupech na akci Předvánoční pohoda na zámku i v podzámčí. Na nádvoří zákupského zámku můžete plamínek získat od 10 do 14 hodin.

Už podeváté se bude světlo rozdávat také v Muzeu vystěhovatelství do Brazílie v Náhlově, kde se v sobotu uskuteční tradiční předvánoční posezení.

Z historie

Betlémské světlo je velmi oblíbenou novodobou vánoční tradicí. Skauti rozvážejí plamínek, slavnostně připálený o druhé adventní sobotě přímo v Betlémě, do mnoha zemí, měst a domácností.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.