Letošní krajské kolo Svojsíkova závodu pro oddíly z Libereckého kraje proběhlo o uplynulém víkendu v Mařenicích na Českolipsku, kam se sjelo deset družstev. Na ty v terénu kolem tábora čekalo jedenáct stanovišť s nejrůznějšími úkoly. Mezi ty tradiční patří poskytnutí první pomoci, test ze znalosti skautských zákonů nebo zkouška zdatnosti.

Soutěž, která má již dlouhou historii, však před dvěma lety prošla velkými změnami v souvislosti s vývojem Nového skautského programu. Nyní je více zaměřena na praktické a moderní aktivity. V praxi to znamená, že oddíly se na závodní trase potkaly s úkoly, kdy musely například umět vyplnit složenku nebo žádost o vydání občanského průkazu, poradit si s vyhledáváním v jízdních řádech či správně vytřídit odpad.

Perličkou, která na oddíly z Libereckého kraje čekala v Mařenických lesích, pak bylo stanoviště s názvem „Opilec“. To mělo prověřit chování mladých skautů v krizových situacích, kdy se z lesa náhle „vypotácí“ podnapilý člověk a vedoucí stanoviště pak hodnotil, jak se soutěžní skupina zachová.