Nelegální skládku na hranici okresu už myslivci nebudou muset uklízet. O odstranění odpadu, který se nachází v lese nedaleko Úštěku, by se měl postarat obecní úřad Tuhaň.
„Přímo v lese je tu velké množství odpadu. Tato situace trvá přibližně čtyři až pět let. Dokonce jsme odpad již několikrát sami odvezli, ale vždy se tam brzy objevil další. A jeho množství neustále narůstalo,“ vysvětluje Adolf Rolínek, jednatel okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ).
V otázce, kdo má odpad odklidit, tedy kdo je vlastníkem pozemku, na němž nelegální skládka nleží, nebylo dlouho jasno. Lokalita, kde se odpad nachází, je totiž hraniční území, kde Litoměřický okres přechází v Českolipský a zároveň Ústecký kraj v Liberecký.
„Ve státním lese se tato skládka nenachází. Jasně to vychází z map, které mám k dispozici,“ sdělil na dotaz Deníku Dušan Zikmund, revírník společnosti Lesy ČR, jehož revír se rozkládá na Úštěcku.
Vlastnictví pozemku pod skládkou vyloučil také úštěcký starosta Bohumil Jasanský. „O navezeném odpadu náš lesní správce ví, ale nenachází se na území města Úštěk,“ uvedl starosta.
Podle postupného zjištění Deníku je majitelem lesa, ve kterém se nelegální skládka nachází, obecní úřad Tuhaň. „Prověřovali jsme situaci a odpad se skutečně nachází na hraně našeho území,“ potvrdil Vladimír Nekvida, starosta Tuhaně.
Vlastník lesa, ve kterém rozrůstající se skládka leží, má povinnost odpad odstranit. „Samozřejmě se o úklid lesa postaráme. Odvoz odpadu máme naplánován na úterý,“ přislíbil Vladimír Nekvida.
Podle Adolfa Rolínka však není jasné, zda se v brzké době odpad v problematické lokalitě nevyskytne znovu. „Myslím, že by tu byla nutná cedule zakazující skládkování pod pokutou nebo dokonce závora, která by znemožnila vjezd do lesa,“ vysvětluje Rolínek.
Na vyvěšení zákazové tabule se však vlastník lesa v brzké době nechystá. „O jejím umístění bychom uvažovali v případě, že by se hromadění odpadu opakovalo. Závoru v tomto místě náš obecní úřad v žádném případě umístit nemůže. Vede tudy společná lesní cesta na hranici okresu,“ objasňuje starosta Tuhaně.
Vznik nelegálních skládek v současné době netrápí jen Úštěcko. V daleko závažnější formě tento tproblém existuje na Roudnicku, konkrétně pak v okolí obcí Rohatce a Nové Dvory, kde lze podél polních cest najít tuny různorodéhoodpadu.