Další budovy v Ralsku bourají těžké stroje i v tomto týdnu. V úterý začaly práce na demolici objektu bývalého skladu. „V současné době probíhá odstraňování azbestové krytiny z objektů číslo 212 a 216. Budovy číslo 206 a 213 jsou zdemolovány s následným tříděním materiálů,“ informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Podle něj padlo od roku 2011 ve vojenském prostoru Ralsko přes tři desítky objektů. K zemi půjdou další budovy i letos. Firma Nexta zbourá za téměř devět milionů korun celkem deset staveb. Do roku 2021 plánuje Liberecký kraj zlikvidovat dalších 17 nevyhovujících budov za zhruba 42 milionů korun. Vysoutěžená cena by však dle předpokladu měla být zhruba třetinová.

„Cílem demolic v bývalém vojenském prostoru Ralsko je vytvořit zde čisté a bezpečné místo. Rozlohou patří Ralsko mezi největší obce v celé republice a byla by velká škoda, kdyby zůstalo ležet ladem bez jakéhokoliv využití,“ prohlásil hejtman Martin Půta (SLK).

Studenti medicíny se o něm neučí, v České Lípě ho nepřipomíná ani pamětní deska či jméno ulice. Přestože by Leopold Moll mohl být s jistotou označen za největšího rodáka z města na Ploučnici.
Pátrají po slavném rodákovi. V České Lípě už našli rodný dům Leopolda Molla

Podle jeho náměstkyně Jitka Volfové (ANO), která má na starosti krajský majetek, hejtmanství počítá s tím, že do příštího roku by už měly zmizet všechny objekty, které byly ve špatném technickém stavu. „Především z důvodu bezpečnosti je dobře, že takové stavby šly a půjdou k zemi. Letos už máme připravený finální projekt,“ uvedla Volfová. Očekává, že stejně jako v minulosti bude finální vysoutěžená cena zhruba třetinová, tedy přibližně 15 milionů. „Navíc bychom rádi využili dotaci, kterou budeme žádat od ministerstva pro místní rozvoj,“ dodala Volfová. 

Část dávných budov a objektů po vojácích se už zřítila, další sice stále stojí, ale jsou zdevastované. Podle úředníků a politiků mnohé z nich nebyly zanesené do katastru nemovitostí. „Prostory v Ralsku jsme převzali v roce 2007 od státu. Jsem rád, že Krajská správa silnic Libereckého kraje, která nad územím dohlíží, pracuje usilovně na tom, aby zchátralé a nevyužívané budovy nehyzdily zdejší krajinu,“ prohlásil náměstek hejtmana Jan Sviták (SLK).

Vznikají tu skládky

Jak dříve vysvětlil Štěpán Illich z technického dozoru investora, vlastnímu bourání vždy předchází pyrotechnický průzkum. Úkolem stavbařů je pak zcela zahladit stopy po budovách, a to do hloubky minimálně půl metru pod terén, zavézt prostor zeminou, zatravnit a osázet ho borovicemi. V každé z lokalit okolo chátrajícího letiště, kterou najaté firmy uklízí, si musí s prací pospíšit, protože dokud místa nezalesní, velmi často lákají k vytváření černých skládek.

Spisovatelka Alena Mornštajnová
Severské krimi válcují Hartl a Mornštajnová. O jejich tituly je největší zájem

„Nelegálním skládkám a svozu všemožného odpadu se snažíme zabránit,“ uvedl ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Potíž vidí v tom, že v Ralsku je spousta zpevněných cest, a tak sem i přes zákaz jezdí vyvážet odpad jednotlivci i firmy. „Některé cesty jsme uzavřeli branami, ale i tak sem vychytralí lidé dokážou proniknout,“ dodal.

Území okolo města Ralsko, které zabírá rozlohu 250 kilometrů čtverečních, využívala vojska někdejšího Sovětského svazu až do odsunu začátkem 90. let minulého století. Celou oblast těžce poznamenala. Její část i s hradčanským letištěm, s přibližně 170 objekty, převzal Liberecký kraj v roce 2007.

 

Přehled demoličních prací v Ralsku
Rok 2011: 8 objektů za 5,8 mil. Kč
Rok 2012: 4 objekty za 4,9 mil. Kč
Rok 2013: 6 objektů za 5,5 mil. Kč
Rok 2016: 2 objekty za 2,8 mil. Kč
Rok 2017: 3 objekty za 3,3 mil. Kč
Rok 2018: 4 objekty za 5,9 mil. Kč
Rok 2019: 10 objektů za 8,9 mil. Kč

Kynologové z Hejnic a z HZS LK.
Našli mu ztracenou maminku. Přišel kynologům z Hejnic osobně poděkovat