Tři tisíce dvě stě korun, taková je částka, kterou od pondělí dostávají bývalí zaměstnanci Crystalexu, kteří nedostali svůj plat. Odbory rozdělují čtyřmilionový výtěžek sbírky poslance Cyrila Zapletala, která skončila posledním dubnovým dnem.

„Je to dobré, ale je to slabá záplata,“ posteskl si jeden z bývalých zaměstnanců Crystalexu Tomáš Pelcman. „Peníze sice nevykompenzují všechny starosti, ale snaha je. Znám rodiny, kde jsou všichni bez práce, mají to teď těžké, spláceli hypotéky, nadělali si dluhy, budou mít problémy ještě dlouho.“

„Výtěžek sbírky je významnou pomocí pro lidi. V Novém Boru dál roste nezaměstnanost, krize postihuje řadu dalších sklářských firem,“ poznamenal místostarosta Stanislav Valdman. Připomněl, že Nový Bor chce být dál sklářským městem a všichni s napětím očekávají, jak dopadne prodej Crystalexu.

Samotní zaměstnanci jsou ale již skeptičtější, což dokládají slova Tomáše Pelcmana. „Nečekám, až se prodá Crystalex, klidně bych dělal něco jiného. Ale je těžké sehnat práci, každý si vybírá,“ říká posmutněle. Přitom v Crystalexu nebyl nespokojený. „Když teď někam nastoupím, jen tak neodejdu,“ prohlásil.

Předseda odborů v Crystalexu František Kuric potvrzuje, že po šoku na začátku roku, kdy se lidé prakticky ze dne na den ocitli bez práce a bez příjmů, přišla apatie a bezradnost. „Některé rodiny jsou na tom opravdu zle. Nemohou splácet půjčky a hypotéky, nevědí si rady.“

„V některých rodinách se ocitli bez příjmů i čtyři lidé, takže jsem rád, že jim díky sbírce můžeme pomoci,“ konstatoval Cyril Zapletal. Právě rychlost, jakou se peníze dostanou do rukou potřebných, byla hlavní motivací pro uspořádání této sbírky. „Počátkem roku jsme začali hledat způsob, jak pomoci lidem z Crystalexu. Tehdy jsme dost naráželi, ministr financí prohlašoval, že sklářům nedá nic,“ připomněl poslanec.

Tak vznikla myšlenka uspořádat soukromou sbírku. „Oslovili jsme desítky firem a jsem opravdu rád, že se podařilo sehnat tuto sumu. Původně jsme počítali, že na každého připadne kolem tisíce korun.“ Do sbírky podle poslance přispěly firmy, a to z oblasti energetiky, hornictví nebo stavebnictví.
První den, kdy odbory vyplácely příspěvek, přišla asi polovina z dvanácti set lidí.

„Vyplatili jsme dva miliony korun,“ upřesnil František Kuric. Jak ale dodal, nebylo snadné získat takovou hotovost z účtu. Výběr vysokých částek se hlásí v bance předem. „Avizovali jsme, že budeme potřebovat dva miliony. V bance nám řekli, že milion budeme mít v Liberci, pro další milion že musíme do Jablonce. Ale štěstí nám přálo a v Liberci někdo složil větší částku, tak jsme si mohli celou sumu odvézt,“ líčí František Kuric.

Pro první den vyplácení měly odbory peněz dostatek. Bývalí zaměstnanci Crystalexu si mohou pro podporu přijít až do čtvrtka. Další výpomoc v podobě mimořádného příspěvku státu je také na cestě. „Dostali jsme od státu třicet milionů 13. dubna. Stát ale stanovil kritéria, podle nichž je budeme vyplácet. K tomu jsme potřebovali zjistit řadu dat od lidí, což výplatu oddálilo,“ uvedl předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec.

Nejprve rozeslali 3 500 dopisů s dotazníkem, po jeho vyplnění a vrácení mohou odbory začít posílat lidem peníze na účty. „Lidem pomůže každá stovka, řada z nich se již zadlužila, protože byli dlouho bez příjmů,“ míní Vladimír Kubinec.

Jako odborový předák má právo účastnit se jednání věřitelského výboru, který kromě jiného připravuje prodej Crystalexu. „Jsem optimista, věřím, že prodej proběhne do září. Ale lidé mají před sebou několik měsíců, kdy budou bez práce,“ dodal šéf sklářských odborů.