Pohár pro papeže vymyslel designér Lars Kemper a připravil ho společně se skláři z novoborské firmy Lasvit, s níž spolupracuje už dlouhodobě. Pohár, který papež dostane, je výjimečný. Zdaleka nejde o skleničku, která se jen „vyfouká a ozdobí.

„Jeho příprava byla ve skutečnosti i pro nás oříškem. Nebylo to nic snadného. Designér bazíroval na detailech a výrazné kvalitě. Po prvním vzorkování nám řekl, že to není úplně ono, že jeho představa byla jiná. Takže celá příprava daru pro papeže byla opravdu náročná,“ uvedl Marek Bartko, koordinátor výroby v novborském Lasvitu.

Připravit pohár podle něj zabralo třináct dní. Je ručně vyfouknutý ze sodnodraselného křišťálu, jeho základ vznikal na huti novoborské restaurace Ajeto. Pak byli v akci zejména brusiči. „Ti na tom doslova nechali ruce,“ popsal Bartko. Na poháru je vybroušené logo i zlatý nápis, který v digitálně podobě připravil Lers Kemper a na sklo se poté přenášel.

Pohár zamířil do Vatikánu společně se speciální velikonoční várkou piva Pilsner Urquell, které a požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Zásilku 2012 lahví plzeňského ležáku převzal ve středu z rukou českého velvyslance Pavla Vošalíka kardinál Tarcisio Bertone, státní sekretář Svatého stolce a ministr zahraničí Vatikánu Msgr. Dominique Mamberti.

Vyrobit výjimečný pohár, který míří do světa, není pro skláře pracující pro Lasvit žádná velká novota. Firma dodává mimo jiné i poháry pro vítěze slavného cyklistického závodu Tour de France. A bude vyrábět také obří designovou skleněnou tabuli pro VIP lóži v olympijském Londýně. Jde právě o projekty, na kterých spolupracuje s Larsem Kemperem a dalším designérem Petrem Olahem.

Křišťálový pohár pro papeže.

Český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík a Jan Šolta, manažer značky Pilsner Urquell, předali dar ve středu. Slavnostního předání daru se rovněž zúčastnil emeritní arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk (vpravo).

Michael Polák