Žádnou běžnou chatu, ale rovnou zámek v kraji vinných sklepů, meruněk a památek pořídil pro své zaměstnance počátkem 80. let tehdejší sklářský gigant Crystalex Nový Bor. Podnik si své pracovníky až hýčkal. Nabídky a příležitosti, kam si skláři mohli jet odpočinout, byly například v období kolem listopadu 1989 opravdu rozmanité. K těm nejvytíženějším cílům patřil horský hotel Sklář v Harrachově a právě zámek Kravsko u Znojma. Nákladná rekonstrukce zámku probíhala od roku 1984, kdy ho Crystalex koupil.

„Bezesporu ho tehdy zachránil před zkázou, byl původně v žalostném stavu,“ potvrdil jeden z bývalých odborných ředitelů Crystalexu, který si ale nepřál být ve spojitosti s podnikem jmenován. V polovině 90. let měl mimo jiné na starosti i správu rekreačního zařízení a v té době zajišťoval novou fasádu původně barokního sídla. „Přesnou kapacitu už si nepamatuji, ale pohodlně se tam mohl ubytovat autobus turistů,“ sdělil manažer.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Českolipsko: Pracující vězni ve Stráži i rozhovor s učitelem

Sklářský podnik zde kromě ubytování, klidu a celodenního stravování pro rekreanty zařídil různé možnosti pro zábavu a relaxaci, například minigolf, kuželkovou dráhu, tenisový kurt, sál na tancovačky nebo vinný sklep. K výletům se nabízelo celé Podyjí nebo Jevišovsko. Leckdo si po roce 1990 zajel i do blízkého Rakouska. Kromě podnikových rekreací se zde konaly i nejrůznější porady, školení a setkání.

Mezi zaměstnanci sklářských závodů sdružených pod vlajkou Crystalexu byl o týdenní rekreace velký zájem. „Jako děti jsme tam byly vícekrát, vždy tam byla úžasná pohoda, krásný park, hry, hezké okolí a moc dobré meruňky,“ vzpomínala Eva Jonášová z Českolipska.

Na cesty do Kravska si stále pamatuje i bývalá zaměstnankyně skláren Romana Šťovíčková: „Jezdili jsme tam často. Ubytování na zámku znělo zajímavě, prostředí bylo na tu dobu slušné, i když teď bychom možná ohrnovali nos.“ Jak dodala, někdy byl týden pobytu málo. „Jezdili tam rodiny s dětmi, tak bylo o zábavu vždy postaráno a vznikala nová přátelství,“ podotkla Šťovíčková.

Celé rodiny sklářů tam přestaly jezdit zanedlouho po dokončené privatizaci Crystalexu, která ho přivedla ke krachu. Firmu přitom předtím politici léta označovali za „rodinné stříbro“.

Václav Žmolík. Moderátor a publicista provede novým cestopisem
Krajinou vína provádí cyklisty Václav Žmolík. Zavítal i do Libereckého kraje

Počátkem 21. století privatizátoři zámek odprodali a následně chvíli sloužil jako hotel. Současným majitelem je společnost NASPA Hotels. Evidentně chabou revitalizaci anglického parku s řadou vzácných stromů vyvolal spolek Regen, který byl i příjemcem šestimilionové dotace, převážně ze zdrojů EU. Aktuálně je zámek nevyužívaný a veřejnosti nepřístupný.

Jak potvrdila starostka obce Kravsko Alena Vyskotová, areál znovu pustne. Osud zámku lidem ze vsi není lhostejný, ale nevědí, jak donutit majitele, aby se o památku staral. „Momentálně je zámek v zuboženém stavu, bez okapů s vybitými skly. Majitel je o všem informován, ale nejeví zájem, ani objekt nezabezpečil, dokonce jsou tam otevřená okna a zatéká tam. Park je přerostlý, například buxusy, které lemují kašnu, jsou napadeny housenkami, chybí údržba,“ konstatovala starostka Vyskotová, která už několikrát musela k zámku volat policisty a řešit trestnou činnost.

„Vnitřní prostory jsou údajně vystříkány hasicími přístroji, dokonce jsem se doslechla, že je zámek uveden v seznamu volně přístupných objektů, takže nám sem jezdí skupinky a přespávají tam,“ řekla starostka. Podle ní tam bývalý pracovník údržby z lásky k zámku alespoň poseče přerostlou trávu.

„Všichni tu vzpomínají na ta krásná léta, kdy tuto památku vlastnil a hlavně udržoval podnik Crystalex. Všichni bychom rádi, aby se nový majitel o zámek staral se stejnou láskou a péčí, jako tomu bylo za dob Crystalexu,“ prohlásila starostka Kravska Alena Vyskotová.

Česká advokátní komora (ČAK) uspořádala svou konferenci zaměřenou na historii advokacie v České Lípě. Přítomní právníci z Čech i Slovenska se obdivovali staré budově soudu v Lípě, kterou předkové postavili za pouhé dva roky a stále slouží.
FOTO: Advokáti v České Lípě se vraceli do minulosti a obdivovali starý soud