Čínská delegace novinářů, která připravuje propagaci velkolepé výstavy v čínském Pekingu navštívila včera Nový Bor.
Výstavu pod názvem Česká republika křižovatka Evropy zahájí v čínském hlavním městě druhého listopadu a bude probíhat celkem dva týdny. Představí se na ní kromě českých výrobců textilu a potravin také někteří skláři z Nového Boru.
S těmi jednala čínská delegace především o obsahu výstavy. Na řadu však při jednání přišla i problematika konkurenceschopnosti českého skla levnému sklu čínskému.
„S našimi čínskými protějšky jsme se shodli na tom, že ceně konkurovat v našich podmínkách nemůžeme. Levná pracovní síla, minimální náklady na energie a téměř žádné finanční zatížení v oblasti ochrany přírody dělají čínské sklo několikanásobně levnější než je sklo naše,“ řekl zástupce českých sklářů Radek Stehlík, který se jednání zúčastnil.
„Konkurovat můžeme především kvalitou a to nejen na evropském trhu, ale také na trhu čínském. Dnešní jednání a chystaná výstava pomůže našim sklářům k otevření čínského trhu, kde je o naše sklo stále větší zájem,“ dodal Radek Stehlík.
Zástupci novoborských sklářů zmínili také problematiku falšování ochranných známek čínskými výrobci skla. „Větší spolupráce s čínskou stranou je dalším krokem jak falšování ochranných známek zabránit. Samotná represe padělatelů nevyřeší tento problém úplně a tak je třeba hledat i vstřícná řešení. Jedním z těchto řešení může být společný projekt jako je tato výstava,“ pokračoval Stehlík v objasňování důvodu návštěvy čínské delegace a pořádání takto velkolepé výstavy.
Nutno také zdůraznit, že akci podporují nejen organizátoři a aktéři výstavy, ale i stát. Z jeho pokladny se uhradí mimo jiné také pronájem velmi lukrativních prostor přímo v centru města Pekingu. Výstavní sál je veliký přes šest set metrů čtverečných a je v těsné blízkosti Zakázaného města, které je po Velké čínské zdi nejnavštěvovanější památkou celé Číny.
„Jako představitel města s obrovskou sklářskou tradicí velmi vítám každý podobný krok, který zviditelní naše město a ještě více tak přidá na jeho jméně ve světě sklářů,“ řekl místostarosta města Nový Bor Jindřich Mareš.

Další zprávy z regionu najdete zde