Sklárna AJETO v Lindavě proto posunula pracovní dobu a namísto v šest hodin začínají skláři o třicet minut dříve a práci končí hodinu po poledni, teprve pak odcházejí na oběd.

I tak jsou podmínky u sklářských hutí náročné, skláři si proto v bezprostřední blízkosti pecí instalovali sprchu, aby se mohli zchladit.
Štěstí mají skláři z novoborské firmy Egermann, kde je dovolená. Naopak v novoborském Crystalexu CZ jedou automatické linky v nepřetržitém provozu, a tak nějaký posun pracovní doby nepřichází v úvahu. „Lidé mají častěji přestávky, zajištěn mají i dostatečný přísun nápojů,“ řekl tamní odborový předák František Kuric.

Dodal, že ve sklárně ale bývalo podstatně hůř v době, kdy jela i ruční výroba skla, protože otevřené hutě vydávaly mnohem větší žár než automatické linky.

Mají vlastní pivo i výčep

„S tropickým počasím stoupá i ve sklárně AJETO spotřeba nealkoholických nápojů a nízkoalkoholického piva,“ informoval mluvčí firmy David Sobotka.

Ještě lépe jsou na tom ale skláři v Harrachově na Semilsku, kde firma Novosad a syn vaří pro skláře vlastní osmistupňové pivo a výčep mají přímo ve sklárně. „Běžně točíme ve sklárně až od deseti hodin, ale v takovém horku, jaké je v posledních dnech, točíme už od sedmi,“ dodal majitel sklárny František Novosad.

O změně pracovní doby v Harrachově neuvažují. „Jsme orientovaní na turisty a podle toho máme i pracovní dobu, v šest ráno nám do sklárny nikdo nepřijde,“ poznamenal František Novosad. Dodal, že skláři jsou na horko zvyklí.

Ti harrachovští mají také velkou výhodu, že mají pece v dost prostorné hale, která umožňuje dobré odvětrávání. Kvůli poklesu výroby je v provozu jen jedna pec, takže podmínky jsou podstatně příznivější než ještě před pár lety, kdy byly v provozu dvě. Při extrémních teplotách mají skláři častější pauzy.