Až čtyři kola přijímacích zkoušek musela v uplynulých letech vyhlašovat Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Nejstarší škola svého druhu v Evropě, která každoročně přijímá kolem třiceti studentů, trpěla nedostatkem zájemců o studium sklářských oborů. Letos vedení školy doufá v úspěšnější rok.
„Přihlášky se nám začaly scházet již před několika týdny, věříme, že to bude lepší než minulý rok,“ říká ředitel šenovské sklářské umprumky František Janák. Přijímací řízení má škola stanovené na 14. ledna, stejně jako druhá škola s uměleckým zaměřením na Českolipsku – Střední průmyslová škola sklářská v Novém Boru.
Talentovky se skládají z několika částí. Uchazeči o studium budou kreslit a modelovat, podrobí se testu ze všeobecných znalostí. Kromě toho předloží minimálně deset domácích výtvarných prací. „U přijímacího řízení rozhoduje talent, budeme přihlížet také k prospěchu ze základní školy,“ podotýká František Janák.
S nízkým počtem zájemců o studium se šenovská škola potýkala především v loňském roce, kdy se paradoxně o škole hodně mluvilo a psalo v souvislosti se 150. výročím jejího založení.
Velkolepé oslavy se však škole v oblasti náboru přiliš nevyplatily. „Bohužel se zdá, že tyto akce zájemce spíše odradily, protože si pravděpodobně myslí, že jsme příliš dobrá a náročná škola,“ poznamenal tehdy ředitel.
Cílem vedení SUPŠS je proto otevřít školu co nejvíce veřejnosti tak, aby rodiče a jejich děti ztratili ostych a aby se sem rádi vraceli i jako budoucí studenti. „Razíme heslo: „Co neumíte, to Vás naučíme!“. V tomto duchu proběhl i nedávný den otevřených dveří, který jsme obohatili například o workshopy v malířské, brusičské a rytecké dílně,“ dodává František Janák.
A zřejmě se to vyplatilo. Podle jeho slov si během dne otevřených dveří na místě několik zájemců podalo přihlášku na školu a celá řada dalších si ji vzala k vyplnění.

Další zprávy z regionu najdete zde