Studenti tamní sklářské školy, která je nejstarší svého typu v Evropě, se dočkají nových učeben i nejmodernějšího vybavení. Od odborných center si kraj slibuje především lepší pracovní uplatnění žáků. Ti se už během studia naučí ovládat stroje, které se ve firmách běžně používají.

„Výuka v umělecké oblasti v našem kraji se rozhodně posune do nové roviny. Centrum bude vybaveno novými technologiemi ve výtvarné praxi. Studenti budou pracovat s 3D tiskem, laserovým řezáním a CNC obráběním, které obohatí jejich znalosti a dovednosti v tradičních uměleckých řemeslech zaměřených na sklo a kov,“ říká ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Petr Kopřiva.

Na šenovské škole vzniká Centrum odborného vzdělávání pro uměleckoprůmyslové obory.
Šenovští studenti zahájí školní rok v provizoriu

Než se tak stane, proměnila se část školy ve staveniště. Kromě rekonstrukce odborných dílen odstartovaly práce na novém třípodlažním objektu, který vyroste na dvoře školy. Z prostor, kde se kvůli opravám vyučovat nedá, se studenti s učiteli přesunuli do šenovské základní školy a zázemí jim poskytla také firma Preciosa Lighting.

„Tam máme díky dlouholeté úzké spolupráci k dispozici pracovní prostředí pro designéry svítidel a broušeného skla,“ popisuje Kopřiva.
V dočasném azylu budou šenovští studenti zřejmě do konce března příštího roku, kdy by měla být stavba dokončená. „Jedná se o přístavbu a rekonstrukci stoleté budovy, tudíž lze očekávat, že se mohou vyskytnout komplikace,“ podotýká mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově se stane odborným centrem pro uměleckoprůmyslové vzdělávání.
Stavba sklářského centra v Šenově se oddálila. Kraj je optimistický

Ostatní odborná centra plánuje hejtmanství dostavět do konce roku. I to je jednou z podmínek dotací, které kraj na centra získal z Evropské unie a státního rozpočtu. „Na základě stanoviska ministerstva pro místní rozvoj je možné v odůvodněných případech realizaci posunout i do dalšího roku, aniž by to znamenalo ztrátu dotace,“ říká krajská radní Radka Loučková Kotasová.

Z osmi specializovaných vzdělávacích center v kraji budou tři na Českolipsku. Kromě budoucích sklářů se nových učeben a vybavení dočkají také žáci Střední průmyslové školy v České Lípě a českolipského učiliště 28. října. Tady projdou rekonstrukcí odborné dílny a kabinety v několika budovách školy, přibude nová garáž a skladovací haly. „Škola bude mít rovněž moderní vybavení pro praktickou výuku řady oborů, od zemědělců přes obráběče až po pekaře a cukráře,“ upřesňuje náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Ilustrační foto
Silniční koleje zmizí. Na jaře by měla začít oprava silnice z Mimoně do Ralska