I přes některé zábrany způsobené proticovidovými opatřeními v několika státech, odkud nemohli umělci přijet, je zastoupení cizinců velmi kvalitní. Organizátoři věhlasného sklářského festivalu známého od roku 1982 pod zkratkou IGS, tentokrát pozvali k účasti nejen ryze sklářské výtvarníky, ale rovněž vynikající mistry sklářského řemesla, sochaře, architekty, průmyslové designéry, ilustrátory, představitele street artu nebo dokonce fotografy.

„Povedlo se nám dosáhnout velké pestrosti ve složení těch pěti desítek umělců, kteří zde tvoří. Ta pestrost je asi nejdůležitější charakteristika letošního sympozia,“ uvedla kurátorka IGS Sylva Petrová. Ta vyzdvihla i fakt, že téměř polovina jsou vesměs mladé ženy, které ve své práci už dosáhly mnoha ocenění.

Z umělců se zde potkávají renomovaní skláři jako dlouholetý profesor Vysoké školy umělecko průmyslové v Praze Vladimír Kopecký, který má dílnu v novoborském sídle Lasvitu. V lindavské sklárně Ajeto je slavný sochař Kurt Gebauer, excelentní sklář Martin Janecký, sklářská výtvarnice Gizela Šabóková, nebo nedostižný performer František Skála. Ve firmě TGK Skalice u České Lípy vytvářel své dílo neméně známý sklářský umělec Jaromír Rybák či Vladimír Zbyňovský. Celebritou na IGS je i vnučka Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková, která našla zázemí ve sklárně Ave Clara na Polevsku a která se zaměřuje především na šperkařskou tvorbu.

„Zdejší skláři jsou naprosto jedineční řemeslníci, spolupráce s nimi je skvělá, čtou mi myšlenky,“ pochvalovala si vnučka Alfonse Muchy. Poblíž ní u se sklářské pece ohání píšťalou Emil Kováč, absolvent sklářské školy v Novém Boru. Jako sklář má opravdu bohatý životopis - pracoval v Německu, Holandsku, Jihoafrické republice, Keni nebo New Yorku.

V Crystalexu CZ lidé uvidí čtyři výtvarníky, mimo jiné Romana Vítka při práci, bývalého brankáře a trenéra národního florbalového týmu, který je airbrush umělcem a dekoruje unikátní skleněnou brankářskou masku z dílny mistra Jiřího Pačinka. Ten zase bude v Kunraticích u Cvikova mimo jiných hostitelem Američana Johna Dextera, který je art direktorem celé řady hollywoodských trháků od Big Lebowski, Captain America až po Star Wars a Piráty z Karibiku. Spolupracoval s Timem Burtonem i Quentinem Tarantinem.

Bubnující malíř Vacík

V Pačinkově sklárně tvoří také zakladatel české samby, přední hráč na perkuse, výtvarník, bubnující malíř a malující bubeník Miloš Vacík, který se se sklem poprvé setkal právě u Jiřího Pačinka. V Kunraticích u Cvikova vyzkouší sklářský mistr Marco Lopulalan z nizozemského Leerdamu s umělkyní v oboru bodypaint Martine Grime zatím nikdy nezrealizovanou kombinaci skla a umění malby na tělo.

Pačinkovo „království“ a jeho tamní „Křišťálový chrám“ poctí papežský nuncius, tedy velvyslanec Vatikánu Charles Daniel Balva. Ten výtvarničit nebude, ale v sobotu zde odslouží slavnostní bohoslužbu.

Mezinárodní sklářské sympozium je unikátní příležitostí pro navazování nové spolupráce s kreativními umělci také v dílnách společnosti Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově, kde pracuje Jan Salanský, Erin Dickson a Petra Švejdarová, která v Preciose není žádným nováčkem. V rámci dlouhodobé spolupráce s s ní upcykluje zbytky skla, když z něj v kombinaci s betonem vytváří umělecké objekty pod značkou Prasklo.

Britská výtvarnice Erin Dickson ve svém díle pak kombinuje třpytivé broušené kameny StarDust se zašlou slávou kovových rámů ze starých fabrik a přináší tak nový pohled na vnímání městského a industriálního úpadku.