Kraj projekt šenovské školy, stejně jako loni další dva jiné, zastavil. „Přišli jsme o více než půldruhého milionu korun, které měly zásadním způsobem přispět k obnově vybavení a zkvalitnění výuky,“ informoval zástupce ředitele SUPŠS František Janák s tím, že jejich projekt prošel v loňském roce až do posledního kola.

„Jako klíčový závazek ke spolufinancování jej rovněž schválil Výbor hospodářského a regionálního rozvoje zastupitelstva Libereckého kraje už loni v polovině srpna,“ doplnil Janák. Ten se domnívá, že zastavení projektu je jen dalším krokem ze strany kraje, jak školu zničit.

Náměstek libereckého hejtmana pro školství Radek Cikl upozornil, že podmínky Evropské unie pro získání dotace z ROP jsou velmi přísné. „Po konzultaci s odborem regionálního rozvoje jsme zjistili, že kdyby do budoucna školu zřizovalo ministerstvo školství jako tak zvané rodinné stříbro, jak avizoval ministr Josef Dobeš, tak by poskytnutí dotace bylo považováno za zmaření investice a kraj by musel peníze vracet v plné výši,“ vysvětlil Radek Cikl.

Podle něj ve sklářské škole přetrvávají problémy s financováním i běžného provozu. „Nejsou tedy ani schopni garantovat zachování provozu po dobu pěti let, což je povinná lhůta k udržitelnosti projektu,“ dodal Cikl s tím, že s investicemi do šenovské školy počkají do doby, než se vyřeší reforma středního školství v Libereckém kraji.

Nemají šanci

Takový postup krajského úřadu považuje František Janák za dokonalou ukázku Hlavy 22. „Na jednu stranu je nám neustále předhazováno, že jsme drahá škola a nemůžeme dostávat dotace na úkor jiných. Když uspějeme s projektem, který by z valné části zaplatily evropské peníze, jsou tu zase plány na slučování. Neustále se hledají důvody, aby do školy nešla ani koruna na investicích,“ komentoval Janák.

Šenovská sklářská škola se dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, v letošním školním roce jich je ve čtyřech ročnících 62. Kraj odmítal na provoz dál doplácet, proto se rozhodl školy s podobným zaměřením sloučit a sklářskou výuku soustředit v nedalekém Novém Boru. Kvůli protestům krajští radní záměr odložili.

V polovině loňského listopadu však odvolali ředitele SUPŠS v Kamenickém Šenově Františka Janáka. Důvodem byly výsledky opakovaných hospodářských kontrol a zjištění pracovníků školské inspekce. Tyto argumenty označil Janák za lživé a proti svému sesazení se bude bránit soudní cestou.

Jen o pár dní později krajští zastupitelé plány radních shodili ze stolu, když sloučení zamítli. S plánem na záchranu školy přišel před časem ministr školství Josef Dobeš, když navrhl, aby ojedinělé typy škol spadaly pod ministerstvo školství jako tzv. rodinné stříbro.