Ačkoliv je určen zejména sklářským odborníkům a umělcům, myslí Nový Bor i na veřejnost. Pro ni připravil bohatý doprovodný program.

Již ve čtvrtek 4. října večer se lidé mohou těšit na novinku v podobně videomappingu na městském divadle. Ten se bude po setmění promítat u příležitosti uvedení Jiřího Šuhaje do Síně slávy. Program dál nabídne vystoupení Žonglérů nebo artistů. V pátek večer si pak lidé poslechnou první hudební vystoupení. „Jedním z hostů je umělec Ivan Mládek. Kromě zpěvu přijal i výzvu k vlastní sklářské tvorbě,“ říká za pořadatelský tým sympozia Alena Forgáčová.

Sobotní program je nejbohatší. Dopoledne se v rámci Skleněné cesty otevřou provozy všech pořadatelských skláren a ateliérů. „Dopravu mezi nimi zajistí městská kyvadlová doprava,“ doplňuje novoborská mluvčí Radmila Pokorná.

Ožije i nově zrekonstruované náměstí Míru, kde na Sklářské slavnosti plynule naváže slavnostní večerní setkání pořadatelů a účastníků festivalu. „Po osmé večer vystoupí skupina The Backwards, která získala dvojnásobné vítězství v New Yorku za nejlepší Beatles revival skupinu. Kromě nich zavítají na náměstí ještě provazochodci,“ dodává Forgáčová. Stejně jako u divadla v pátek, se také zde návštěvníci dočkají videomappingu.

Tečkou za celou akcí bude nedělní vernisáž výstavy děl, které vznikly při sympoziu. Ve Sklářském muzeu si je lidé budou moci prohlédnout až do jara 2019, pak se přesunou do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Marek Jungwirth