Ivan Kubela pochází ze sklářské rodiny, je absolventem zdejší sklářské školy a řemeslu se věnuje již od roku 1978. Začínal ve sklárně Hantich a v roce 1990 si otevřel vlastní sklářské studio. Zkušenosti sbíral také na stážích v zahraničí.

Od počátku 90. let byl jeho profesní život spjat se slavnou lindavskou sklárnou Ajeto. Zásadním až osudovým se dá nazvat jeho spojení s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Poprvé se setkali už v roce 1986 a od 90. let spolupracovali intenzivně. Bezprostřednost, volnost a imaginace Bořka Šípka se tak po léta zhmotňovala pod rukama Ivana Kubely. Jejich spolupráce vyústila roku 2008 v založení studia uměleckého skla v huti Anežka. Od roku 2021 pracuje Ivan Kubela ve sklárně Ajeto Lindava jako huťmistr.

Ceny pro soutěž Kniha roku Libereckého kraje vyrábí Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.
Čtenáři udělí svou cenu. O oblíbenou regionální knihu lze hlasovat na internetu

„Výstava v novoborském muzeu je první Kubelovou samostatnou výstavou. Představuje na ní nejen díla podle Šípkových návrhů, ale také návrhy vlastní,“ říká ředitelka Sklářského muzea v Novém Boru Petra Ajšmanová. K vidění bude i unikátní „Neuchopitelná“ váza, kterou vlastnoručně navrhl Václav Havel k 55. narozeninám Bořka Šípka.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 17. března, přesně v den, kdy charismatický sklářský mistr Ivan Kubela oslaví oslaví své životní jubileum – 60 let. Výstava potrvá do 21. května.