Po jednání odborů ve Starých Splavech to řekl předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Ještě před krizí v roce 2008, zaměstnával obor 31.240 lidí.

„Neroste jen počet zaměstnanců, zvyšují se i mzdy. Loni stouply zhruba o pět procent na 25 tisíc korun a překročily tak celostátní průměr,“ řekl Kubinec. Průměrná mzda v Česku loni vzrostla jen o 2,2 procenta na 24.320 korun. „I pro letošek se podařilo dohodnout růst mezd o dvě až tři procenta,“ dodal Kubinec.

Očekává, že i počet zaměstnanců by se měl dál mírně zvyšovat, hlavně tradiční výrobci nápojového skla a skla pro domácnost podle něj počítají s dalším růstem výroby.

Sklářský průmysl patří v Česku k odvětvím, která krize v minulých letech poznamenala nejvíce. Krach skupiny výrobců kolem majetkově propojených firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus a rozpad sklářského a bižuterního gigantu Jablonex připravil v letech 2008 a 2009 o práci tisíce lidí. I když se část výroby podařilo obnovit s novými vlastníky, tolik lidí jako před čtyřmi lety už zřejmě toto odvětví nikdy zaměstnávat nebude.

Likvidace velkých podniků se podle Kubince odrazila i v členské základně odborů. „V řadě nových podniků už nemáme zastoupení,“ přiznal předseda organizace, která zastupuje zhruba 12 tisíc pracovníků. Lidé podle něj rychle zapomněli, že to byly právě sklářské odbory, kdo se jich zastal, když po rozpadu skláren zůstali bez prostředků.

„Díky odborům dostali náhrady mezd a pomoc od státu dohromady za 335 milionů korun. Právě odborům se podařilo prosadit změny v zákonech, takže by se už neměla opakovat situace, kdy lidé po zahájení insolvenčního řízení zůstanou bez příjmů,“ dodal Kubinec.