Slavnostní vernisáží byla v polovině února zahájena v galerii světoznámé sklářské značky Moser na pražském Staroměstském náměstí výstava prací pedagogů a studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

Známá jména mezi skláři

Vedle děl ředitele školy Pavla Kopřivy zde prezentují své umělecké výtvory i další výtvarníci a zároveň pedagogové nejstarší sklářské školy na světě Petr Menš, Dagmar Pánková, Josef Kříž, Petr Stacho a Ladislav Průcha, i někteří studenti.

„Tato akce se uskutečnila na pozvání uměleckého ředitele sklárny Moser Lukáše Jabůrka a je zároveň součástí projektu Česká sklářská škola se představuje," upozornil ředitel školy.

„Výstava je také vyjádřením úzké spolupráce naší SUPŠS a sklárny Moser, se kterou mají naši studenti možnost spolupracovat v oblasti rytého a broušeného skla a v navrhování designu," doplnil.

Galerie Moser začala s výstavním cyklem, ve kterém představuje veřejnosti práce předních sklářských výtvarníků absolventů českých sklářských škol i nejlepších současných studentů, v loňském roce.

Školy potřebují dostatek talentů

Podle krajské radní pro školství Aleny Losové je propagace sklářského umění v Praze i jiných městech velmi důležitá, protože ukazuje kvality našich uměleckoprůmyslových škol, které potřebují pro svůj rozvoj další talenty.

„Úspěchy na výstavách i soutěžích dosahují studenti všech našich pěti uměleckoprůmyslových škol, což je pro rozvoj nejen sklářských oborů a podporu zájmu o studium na školách v našem kraji více než příznivé," zdůraznila.

Sklářská škola v Kamenickém Šenově oslaví v příštím roce 160. výročí založení. Její historie je dlouhá a slavná, může se pochlubit dlouhým výčtem vynikajících osobností, které zde vyučovaly a studovaly, řada absolventů se dále po ukončení vysokých uměleckých škol stala světově proslulými sklářskými výtvarníky, malíři a sochaři. Výstava potrvá v pražské galerii až do konce dubna.

Galerie Moser se nachází přímo na Staroměstském náměstí.