Myšlenku pro Deník přiblížil starosta Brniště Michal Vinš: „Jiří Pačinek vytvořil unikátní skleněný strom, dále jsme stezku rozvíjeli a připomněli návštěvníkům, jak vypadal kostel před vyhořením. Zpřístupnili jsme duchovní místa, kde nejvýznamnější je Schröterova kaple nad Brništěm, odkud je krásný výhled na obec a okolí,“ řekl.

Na stezku mohou vyrazit i rodiny, vyžití tu najdou také děti. Na trase je čekají úkoly a hry s kuličkami, sklem nebo v písku. „Myslím, že jsme zde dokázali spojit několik věcí v krásný celek a propojit historii se současností,“ dodal starosta Vinš.

Křest nové pece ve společnosti Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově.
FOTO: Marie může kamkoliv ve sklářské hale. V Šenově pokřtili novou pec

Případného vandalismu se neobává, věří, že nebude docházet k ničení. Jak sám zdůraznil, vandalismus je o selhání jednotlivců a kdyby na něj brali ohled, nemohli by přicházet se žádnými projekty. Skleněná stezka navíc představuje další způsob, jak posílit v obci komunitní život. „Máme připraven projekt na stezku třetihor s využitím smart technologií, kdy návštěvníci uvidí běhat okolo sebe zvířata v třetihorách. Bude to součástí malého arboreta. Zatím je tento projekt takzvaně v plenkách,“ prozradil Michal Vinš.

Představení novinky si nenechal ujít ani císař František Josef I. Ten na pahorku Kozí hrádek nad obcí u Schröterovy kaple stanul roku 1899 při císařských manévrech. „Vytvořili jsme pro něj 60 centimetrů velkou křišťálovou plaketu s jeho portrétem, přes kterou můžete jeho očima shlédnout na Brniště a romantickou Bezdězskou pahorkatinu,“ doplnil David Sobotka, umělecký manažer sklárny Pačinek Glass.