Za jiných okolností by novoborská společnost Lasvit vystavovala na světových veletrzích. Letos svoje noviny představí jinak, a to virtuálně. Videoprezentace s názvem Nature of Glass dává veřejnosti možnost nahlédnout do povahy skla, do zázemí sklárny Ajeto v Lindavě a je také ukázkou přírody na severu Čech, kde sklo po staletí vzniká.

„Vždy jsem miloval tento region, jeho obyvatele, kopce a lesy. Projekt Nature of Glass je naše pocta přírodě tohoto regionu a sklářům, kteří se sklem pracují. České sklo je více než jen správné ingredience, jsou to srdce a ruce lidí, kteří mají sklářského ducha v krvi a dokáží ve skle vidět jeho krásu,“ říká prezident a zakladatel společnosti Lasvit Leon Jakimič.

Speciální online procházku světem skla moderuje kreativní ředitel společnosti Maxim Velčovský. „Když vás nemůžeme vzít do světa skla a světla osobně, můžu se s vámi projít alespoň virtuálně a ukázat vám kus našeho řemesla a novinek,” začíná Velčovský krátkou prezentaci přímo ze sklárny společnosti v Lindavě. Diváky poté zavede doprostřed provozu sklárny Ajeto, představí zbrusu novou světelnou instalaci Herbarium i několik novinek ze segmentu bytových svítidel.

| Video: YoutubeHerbarium představuje divokou přírodou Lužických hor skrze květiny a větvičky zalité ve skle. „Když se roztavené sklo nalije na sušené květiny, byliny nebo malé větve stromů, zeleň shoří, zanechá po sobě však ve skleněné hmotě otisk. Výsledkem je skleněný herbář, který přežije věky,“ vysvětluje mluvčí Lasvitu Anna Barochová.

Herbarium patří do segmentu zakázkových instalací. Komponenty tak lze uspořádat s ohledem na prostory a přání zákazníka. Květy lze také obměnit. Každý si tak může vytvořit svou specifickou skleněnou zahradu.

Ve druhé části virtuální výpravy Velčovský představuje čtyři nová bytová svítidla. Ze spolupráce s japonským studiem Nendo vznikl redesign jedné ze světelných kolekcí společnosti. Lampa Press, kterou Nendo pro Lasvit navrhl již před lety, se nyní oblékla do nového hávu z „kraklovaného skla“. To vznikne tak, že se horké foukané sklo ponoří do vody a poté znovu ohřeje. Povrch tak pokryjí prasklinky, které žár znovu zacelí, a sklo vypadá jako pokryté ledem.

Tři zcela nová svítidla vznikla v rukách českých designérů. Lasvit se spojil s nadějemi českého designu Cyrilem Dynděrou a Lukášem Novákem. Třetí kolekce je designem samotného kreativního ředitele Maxima Velčovského. Cyril Dunděra vytvořil svítidlo nazvané Globe Metro, které je inspirované tradičními dlaždicemi z pražského metra.

Světlo je z borosilikátového skla a jeho tvar vyvolává zajímavé optické iluze. Svítidlo Spacey vytvořil Lukáš Novák technikou zvanou „lithyalin“, která se dělávala v Novém Boru před dvě stě lety. Výsledný produkt vypadá jako vybroušený z polodrahokamu, je to ale přitom „pouze“ foukané sklo. Poslední novinka je z rukou Maxima Velčovského. Nazval ji Volcano a je poctou českému středohoří, které je celé vulkanického původu.