Jindy klidný potok se změnil v divokou řeku, která ničila.
Na místě zasahovalo několik jednotek sboru dobrovolných hasičů.

V neděli už voda opadla a Oldřichovští začali uklízet. Nejhůř na tom bylo koryto potoka, které voda zanesla obrovskými balvany. S jejich odstraněním si poradil bagr, který vyslalo Povodí Ohře.

„Koryto je nově zregulované na stoletou vodu. Zbytek je vymletý, proud vody odnášel obrovské kameny, sloupky plotů a můstky,“ popisuje starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná. Podobné záplavy zažili místní v sedmdesátých letech.

„Lidé v dolní části Oldřichova jsou odpojení od sítí, nemají přístup do svých domů,“ pokračuje starostka.

Začnou sčítat škody

V neděli, kdy voda již částečně opadla, začínají Oldřichovští sčítat škody. „Ještě dopoledne se sejde zastupitelstvo spolu s hasiči. Budeme také chodit dům od domu a mluvit s každým, abychom zjistili, jaké jsou napáchané škody,“ říká Marcela Novotná.

Vyzdvihuje solidaritu lidí a představitelů obcí, kteří stále volají a nabízejí pomoc.

A co bude nejtěžší? „Znovu upravit potok, je na to třeba těžká technika a Povodí Ohře má teď fůru práce, takže nemůžeme čekat, že potok upraví v krátké době,“ uvažuje starostka.

V Oldřichově nyní s obavami sledují vývoj počasí. „Kdyby přišla druhá vlna, byla by to tragédie,“ obává se starostka.

Voda si z cesty udělala koryto

Velké škody na veřejném majetku, zejména zničené komunikace, taková je bilance škod v Kamenickém Šenově.

„Z cesty, která spojuje dolní a horní část Šenova je malá říčka. Voda si udělala nové koryto,“ popisuje starosta Šenova Ota Raiter. V sobotu pomáhalo v Šenově šest jednotek dobrovolných hasičů, v práci byla i celá technická četa.

Voda stékala ze Slunečné, kde už ji louky nedokáží vsáknout. „Nyní vyčerpáváme vodu ze sklepů domů. Ostatní, tedy oprava komunikací, je na těžkou techniku,“ dodává Ota Raiter.